Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Podsumowanie Mocy i Magii 2023

W roku 2023 po raz pierwszy od dawna coś się ruszyło. Marka Might & Magic ma teraz nowe osoby nią zarządzające, które mają wobec niej pewne, choć w większości jeszcze nieupublicznione, plany. Pojawiła się nawet jedna oficjalna reedycja gry, choć wśród fanów marki przeszła bez echa. Dla Groty zaś był to rok 20-tych urodzin :).


Dwie dekady w Grocie...I od tego właśnie zaczniemy :). Grota istnieje w Internecie już od 20 lat, co samo w sobie jest pewnym wyczynem - biorąc pod uwagę że jesteśmy bardzo niszową, niekomercyjną, oldschoolową stroną o serii gier, o której najmłodsze pokolenie graczy może już nawet nie słyszeć. Jesteśmy jak osiedlowy warzywniak w morzu "Żabek" czy jak zakład starego szewca wśród sieciówek z obuwiem ;). Z jednej strony może i nie ma to większego znaczenia globalnie, ale z pewnością urozmaica trochę dzisiejszy Internet budowany głównie przez największe portale. Z okazji naszych urodzin, m.in. otworzyliśmy pierwszy raz od wielu lat nowe komnaty - o Heroes III HD, wystąpiliśmy z prelekcją na Pyrkonie, przeprowadziliśmy wywiad z obecnymi zarządcami marki Might & Magic, a osobiście mogliśmy trochę poświętować na tegorocznym Konwencie organizowanym przez Jaskinię Behemota, która oczywiście w tym roku miała swoje 25-te urodziny :).


Nowe gry i powrót na Enroth


We wspomnianym wywiadzie z obecnymi zarządcami marki dowiedzieliśmy się nie tylko, że prawdopodobnie trwają prace nad nowymi tytułami Might & Magic, ale że nie będą one już osadzone w Ashanie - świecie rozwijanym od czasów Heroes V z 2006 roku - lecz w Enroth - świecie fabularnym starszych gier, z których najbardziej znana to oczywiście Heroes III. Powrót do Enroth to interesująca koncepcja ze strony Ubisoftu, który dotąd w zasadzie unikał fabuły stworzonej przez New World Computing. Czekamy więc na ogłoszenia i plany dotyczące nowych gier, aby sprawdzić na czym ten powrót miałby polegać. Być może jedną z nich będzie Might & Magic Fates, biorąc pod uwagę niedawno zarejestrowane przez Ubisoft domeny internetowe.


Clash of Heroes - definitywna edycja


Ano wyszła. I to jest w zasadzie wszystko, co można o tej edycji powiedzieć, bo niczego nowego tam raczej nie znajdziemy. Powstała jako port Clash of Heroes na nowsze konsole i tak naprawdę nie miała niczego nowego wprowadzać. Niejako tylko przy okazji zawiera nieco zmienione grafiki bohaterów czy aż jedną nową postać w trybie pojedynku. Jednakże samo powstanie i premiera tej edycji to jednak dobra oznaka - w końcu po wielu latach komuś się chciało zainwestować środki i pracę w jakikolwiek tytuł Might & Magic inny niż produkcje mobilne. I choć sam tytuł ostatecznie chyba nie został zauważony (gra ma obecnie ledwie 181 recenzji na Steamie w porównaniu do 2441 pierwotnej wersji), to może będzie lepiej z następnymi.


Heroes 3 na papierzeTo chyba ciekawostka roku :). Czasopismo CD-Action wydało specjalne, papierowe wydanie poświęcone legendarnej grze Heroes III. Znalazły się tam artykuły napisane zarówno przez redaktorów CDA, jak i przez fanów dla fanów (m.in. autorstwa naszego Kammera ;). Są tu teksty o historii gry, te bardziej "turniejowe" jak też i te poświęcone modom. Jest też kilka stron dla opisów pozostałych części Heroes czy Might & Magic. Była to bardzo miła niespodzianka i dowód na to, że gra jest "wiecznie żywa" nawet w kręgach współczesnych redakcji. Będzie miłą pamiątką na półce każdego fana.


Plansza nadciąga


W tym roku twórcy Heroes of Might & Magic III The Board Game (którym przy tej okazji dziękuję za grafikę i nius na nasze urodziny ;) zdążyli zarówno otworzyć jak i zamknąć tzw. "Pledge Managera" dla tworzonej przez siebie gry. Oznacza to, że wszystkie zamówienia są już przyjęte i przekazane do realizacji, a już niedługo pierwsi gracze będą mogli cieszyć się planszową wersją Heroes III. Zaś "na żywo" grę można było w tym roku przetestować przy licznych okazjach, m.in. na Pyrkonie, na Konwencie organizowanym przez Jaskinię Behemota czy na różnych imprezach dotyczących gier planszowych. O ile do samej rozgrywki może trzeba się nieco przekonać i dla początkujących graczy może ona być dość długa, tak imponuje z pewnością jakość i ilość wszystkich elementów, które wyglądają po prostu ślicznie.


A poza tym...


... Scena moderska i scena turniejowa trzymają się ciągle mocno. Ta pierwsza dała nam w tym roku m.in nowe wersje VCMI oraz Heroes 7.5, a ta druga m.in. Puchar Polski w Heroes III czy Ashan Arena w Heroes V. Z kolei Ubisoft dużo w tym roku zamykał - m.in. polski oddział, grę Chess Royale, a wkrótce zamknie wsparcie online dla wielu starszych tytułów, w tym Heroes 6 (co może się odbyć z komplikacjami). Natomiast najdziwniejszym niusem tego roku było prawdopodobnie pojawienie się postaci z Heroes 3 w World of Warships :P.


Podsumowując podsumowanie, dla marki Might & Magic ten rok można określić jako "przedwiośnie". Może i jeszcze nic nowego nie urosło. Zaś śniegi stopniały i odsłoniły cegły starych poczciwych zamków z Heroes 3. Ale widać też kiełkujące pędy czegoś nowego. Przyszły rok pokaże czy to chwasty, zboża czy może potężne dęby. Natomiast dla Groty był to rok okrągłego jubileuszu. Wszystkim wpadającym tu z wizytą przybyszom dziękuję za zaglądanie do niej od dwudziestu lat, a najbardziej dziękuję naszym Heroldom, Strażnikom i Starożytnym, którzy tworzyli i dalej tworzą to miejsce!


Acid Dragon
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt