Przybycie tutaj nie było zbyt dobrym pomysłem...


Od odnowienia Erathii po jej zniszczenie


Zobacz info na temat:

Heroes I    Heroes II    Heroes III    Heroes IV   
MM VI    MM VII    MM VIII    MM IX






Heroes of Might and Magic III
Restoration of Erathia


       Trzecia część "Heroes of Might and Magic" jest uważana przez zdecydowaną większość graczy w Polsce za najlepszą ze wszystkich. Jednoczesne pozytywne zmiany dokonane w samej konstrukcji gry oraz naprawdę ogromna ilość nowych elementów doprowadziły tę strategię niemal do perfekcji, a nowa grafika i muzyka stworzyły niepowtarzalny, piękny i mroczny klimat.

       Katarzyna Gryphonheart, żona Rolanda Ironfista dowiaduje się o śmierci swego ojca w ojczystej Erathii. Gdy dociera na miejsce, odnajduje swój kraj pogrążony w zupełnym chaosie i wojnie. Wiele sąsiadujących z Erathią państw i krain wykorzystało fakt, że nie ma ona żadnego władcy, a jej wojska są rozproszone i niezmobilizowane. Podziemne zastępy Nighonu, diabelskie hordy tajemniczej rasy z Eofol, barbarzyńskie wojska Krewlodu i bagienne oddziały Tatalii - wszyscy pragną zagarnąć część ziem dla siebie. Sprawy się komplikują jeszcze bardziej, gdy do akcji wkraczają nieumarłe armie Deyi oraz... ojciec Katarzyny! Nowa królowa Erathii staje przed arcytrudnym zadaniem...

       "Heroes of Might and Magic III" jednocześnie kontynuuje wszystko to, co w poprzednich częściach było najlepsze, a jednak zupełnie zmienia dotychczasową startegię.

  • Przede wszystkim - po raz kolejny zwiększa się ilość miast. Teraz jest ich już 8, ale ŻADNE z nich nie jest takie samo, jak w Enroth. W rezultacie mamy więc osiem NOWYCH zamków.
  • Teraz każdą jednostkę (poza neutralnymi, oczywiście) można ulepszyć.
  • Rozbudowa miast się zmieniła - pojawił się zupełnie nowy system budynków zwiększających dochody, przyrost stworów i obronność uzależniony od jeszcze innych budynków.
  • Magię podzielono na cztery kanony - wody, ziemi, ognia i powietrza.
  • Każdy z bohaterów ma teraz specjalność, która może np. polepszać parametry niektórych jednostek, zwiększać dochody królestwa czy też zwiększać użyteczność danej umiejętności drugorzędnej.
  • Samych umiejętności jest znacznie więcej niż w części drugiej.
  • Do tego dochodzą takie rzeczy jak cała tona nowych czarów, artefaktów, typów bohaterów (aż 16!), jednostek, możliwych wydarzeń, zadań do wypełnienia, terenów, obiektów na mapie przygody, podziemny poziom map, nowe zasady walki na polu bitwy, nowy system zdobywania artefaktów, budynki Graala, machiny wojenne, nowe warunki zwycięstwa/przegranej, filmy... mógłbym tak jeszcze długo :).
  • Do dyspozycji mamy siedem kampanii połączonych ze sobą jedną, wspaniałą fabułą oraz ponad 40 pojedynczych scenariuszy.
       Dzięki temu ogromowi nowych możliwości, gra "Heroes III" przeszła do historii gier komputerowych. W swoim czasie nie było chyba żadnego gracza, który nie słyszałby o niej. To właśnie dla niej powstały dwa świetne dodatki, osiem części "Heroes Chronicles", wiele programów, trainerów i narzędzi, a także jeden z najlepszych modów w historii - In The Wake of Gods. I po prawie 5 latach gracze NADAL nie mają dosyć i nie wygląda na to, aby mieli mieć. WoG cały czas się rozwija, nowe strony internetowe powstają, nowe mapy i kampanie są cały czas tworzone. Bez wątpienia, "Heroes III" odniosło ogromny, ponadczasowy i międzynarodowy sukces, który trwa aż do dnia dzisiejszego.






Armageddon's Blade


       "Armageddon's Blade" to pierwszy oficjalny dodatek do "Heroes of Might and magic III". Według wielu uważany jest za najlepszy z całej serii "pakietów rozszerzających" do HoMM. Inaczej mówiąc - jest godny gry, dla której został stworzony :). Jednak przy jego tworzeniu nie obeszło się bez sporych kontrowersji. O tym, jak mógł wyglądać "Armageddon's Blade" możesz przeczytać w komnacie The Forge.

       Podczas wojen domowych, królowa Katarzyna poświęcała mało uwagi Kreeganom - dziwnej, diabelskiej rasie, która pojawiła się w Erathii. Jednak najwyraźniej, mają oni bardziej ambitne plany niż tylko zabranie kawałka ziemi. Chodzą pogłoski o ich dziwnym, pozaświatowym pochodzeniu i o jakiejś kolonizacji... Ich nowy przywódca - Lucyfer Kreegan pragnie stworzyć miecz o piekielnej sile niszczenia - Ostrze Armageddonu. Poza tym, w całej krainie pojawiają się dziwne, tajemnicze miasta ze skoncentrowaną siłą żywiołów, a w sąsiednich państwach zachodzą istotne zmiany. Ludzie pragną władzy, martwi zdrajcy ożywają, nowe żywioły pojawiają się znikąd, prastare rzadkie smoki wychodzą z ukrycia i przez jednych chcą być unicestwione, a przez innych - zawładnięte i wykorzystane.
Erathia po raz wtóry staje w obliczu zagłady. Czy i tym razem uda się ją ocalić, zanim cały Antagrich spłonie w ogniu armagedonu?


       Dodatek ten jest bardzo dobrze wykonany. Jego największym osiągnięciem, jak dotąd niepowtórzonym przez żaden inny jest nowy, już dziewiąty(!) zamek - Conflux (vel Wrota Żywiołów). Wprowadziły się tam cztery (znane do tej pory jako jednostki neutralne) żywiołaki wraz z ich nowymi, ulepszonymi formami, a także znane z HoMM2 feniksy i driady oraz nowy rodzaj żywiołaków - żywiołaki psychiki/magii. W "Armageddon's Blade" zobaczymy także 13 nowych jednostek neutralnych, w tym cztery potworne smoki, które siłą przewyższają wszystkie jednostki 7 poziomu. Teraz sił swoich można spróbować w 38 nowych scenariuszach i 6 kampaniach. Co do samych kampanii - ich miłośników szczególnie ucieszyła informacja o dołączonym do dodatku ich edytorze - teraz gracze mogli sami tworzyć własne kampanie przepełnione fabułą z animowanymi wstawkami. Jakby tego było za mało - teraz można było również skorzystać z generatora map losowych. W grze możemy znaleźć także 2 nowe artefakty - tytułowe Ostrze Armagedonu oraz Fiolkę Smoczej Krwi wzmacniającą wrodzone możliwości smoków... i jak się okazuje - mającą bardzo ciekawe właściwości dla ludzi. Przybyło także kilku nowych bohaterów - głównie związanych z kampaniami, ale z bardzo ciekawymi, nowymi specjalnościami. Dodano także kilkanaście innych elementów jak np. nowe obiekty na mapie, nowe możliwe zadania do wykonania, możliwość wyboru w rekrutacji oddziałów ulepszonych i zwykłych lub zostawianie swych oddziałów w kopalniach.

       W "Armageddon's Blade" zabrakło co prawda nowych czarów, ale nie umniejsza to jego wysokiej klasy. Szkoda jednak, że nie zobaczyliśmy dziesiątego zamku...






The Shadow of Death


       Oto drugi oficjalny dodatek do "Heroes III". Nie ustępuje poprzedniemu pod względem jakości i poszerzania strategii, bo choć zabrakło w nim nowych jednostek, to jednak oprócz "swoich" nowości, dodawał prawie wszystko (oprócz samego zamku Conflux) to, co "Armageddon's Blade".

       W "Restoration of Erathia" Królowa Katarzyna przybywa do prawie zniszczonej wojną ojczyzny. Jak jednak do niej doszło? Aby się o tym dowiedzieć, musimy się nieco cofnąć w czasie. Pewien Czarodziej - Sandro pragnie zebrać artefakty potrzebne do skonstruowania dwóch potężnych reliktów - płaszcza nieumarłego króla oraz zbroi przeklętego. Twierdzi, iż chce z ich pomocą powstrzymać plagę nieumarłych. Prawdziwe powody jego działań nie są nam jednak znane. Czterech przyjaciół - Yog, Crag Hack, Gem i Gelu postanawia mu pomóc. Tak zaczyna się historia, która dała początek nieprawdopodobnym wydarzeniom...

       W "Shadow of Death" spotkamy się z kolejną porcją nowych elementów. Najistotniejszym z nich są łączone artefakty. Teraz niektóre przedmioty można ze sobą połączyć, aby stworzyć jeszcze potężniejsze. Jest ich w sumie 12. Możemy także spotkać osiem nowych rodzajów terenów dających różnorakie premie lub kary dla oddziałów na nich walczących. Jak poprzednio, dodatkowo możemy zagrać w 38 nowych scenariuszach oraz siedmiu kampaniach z dość ciekawą konstrukcją. W grze spotkamy się także z kilkoma nowymi bohaterami oraz takimi nowościami jak np. raniące fosy, czy drobne zmiany we własciwościach niektórych jednostek. Oprócz tego, jak już wspominałem w "Shadow of Death" odnajdziemy także większość elementów z "Armageddon's Blade", a więc 23 nowe jednostki, edytor kampanii, 2 artefakty, możliwość wyboru w rekrutowaniu oddziałów ulepszonych/nieulepszonych, nowych bohaterów z ich specjalnościami i inne.

       Cóż - nie pojawiają się tutaj rewolucyjne zmiany, nie zobaczymy tu nowych jednostek czy czarów, a jednak wielu graczy ceni sobie SoD na równi z AB. Coś w tym musi być :).

portale

Dział "Heroes III" w Jaskini Behemota autorstwa Behemota :)
Dział "Heroes III" na Age of Heroes
Dział "Heroes III" na Celestial Heavens
Kraina Mroku - Mniej znana, ale dobra strona poświęcona w całości trzeciej części HoMM


obrazy z "Restoration of Erathia"

obrazy z "Armageddon's Blade"

obrazy z "The Shadow of Death"

obiekt do sklonowania

Poradnik do Heroes of Might and Magic III   -   4,02 Mb
Zestaw wiadomości o wszystkich jednostkach, bohaterach, artefaktach, miastach, czarach, umiejętnościach i innych. Ponieważ poradnik jest stworzony dla podstawowej wersji H3, nie ma tam niektórych (ale tylko niektórych!) elementów wprowadzonych przez dwa dodatki (AB i SoD).
Format - PDF (do jego odczytania potrzebny jest program Adobe Acrobat Reader załączany na większości płyt HoMM i MM)

powrót na górę strony



© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów, grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.