Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Przyjemnie jest zacząć rok od kolejnego powiększenia Kwasowej Groty. Dzięki pracom Dark Dragona, Morglina i Hobbita dziś otwieramy komnaty o grze Might & Magic II: Gates to Another World. Znajdziecie tu m.in. Bestiariusz z wizerunkami stworów z aż trzech wersji gry(!), Opisy Zadań, które powinny pomóc ze wszelkimi problemami, Ciekawostki oraz znacznie więcej. To jest dobry moment do wyruszenia w podróż w czasie i na poznanie gry, bez której dziś nie moglibyśmy narzekać na Ubisoft ;). Zapraszamy!

Acid Dragon
Wasze komentarze (36)
10 sty - 17:46

Morglin
Doprecyzuję, że praktycznie całą komnatę zrobił Dark Dragon, ja tylko wstawiłem obrazki potworków z DOS-a i Genesis.

Po pobieżnym przejrzeniu stwierdzam, że tekstom przydałaby się dobra korekta (masa powtórzeń, ciężko się to czyta). No i niestety widać, że Dark tworzył komnatę tylko w oparciu o inne strony i poradniki do MM2, ale nigdy tej gry nie ukończył (przykładowo, ostatniej zagadki w grze nie rozwiązujemy poprzez wpisanie "preamble" https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=YBgkS4w_Ppc&list=PL38DD8CC6D982B581#t=35). :P

Miło jednak, że ciągle się rozrasta. I nie tylko o komnaty o nowych grach od Ubi, ale także te poświęcone tym już "prehistorycznym" tytułom.
10 sty - 17:48

Morglin
Grota ciągle się rozrasta*
10 sty - 18:08

AmiDaDeer
xBow to KUSZA. Już poprawiłem, a co. :P
10 sty - 18:16

AmiDaDeer
Pyrannaste to imię, nie "Piromanka"... Fool zaś to "Błazen".
10 sty - 18:41

Kurek
Dziękuję! Nawet nie wiecie jak się cieszę :DDD
10 sty - 19:01

Morglin
Ech, Darki, nawet ci się screenów nie chciało samemu porobić i większość jest wzięta z Google Grafika.

http://www.hardcoregaming101.net/mightandmagic/mightandmagic2.htm
10 sty - 19:48

AmiDaDeer
Tak w ogóle to zajmowałem się tłumaczeniem Wskazówek, więc jakby coś tam było nie tak - pretensje do mnie.
10 sty - 19:48

Darkem
@Morglin - Przy pracy nad tak dużym działem użycie słowa "nawet" wydaje się lekko nietrafione. Jaki cel miałoby dołożenie sobie pracy skoro odpowiednie grafiki znajdują się już w sieci? Czy zrzuty ekranu z innych etapów rozgrywki wniosłoby coś więcej?

Gratulacje! Świetny dział!
Swoją drogą, czy kiedykolwiek powstała polska wersje językowa MM2?
10 sty - 19:49

CragHack
Super komnata! :)
10 sty - 19:53

Andruids
To jeszcze kilka słów krytyki ode mnie.

- Zamiast wydziwiać, kiedy w nazwie stwora pojawia się człon Dino, albo Saurus, należałoby wziąć właściwe znaczenie tych słów i przetłumaczyć opisowo, to jest Wodny Jaszczur, Straszliwy Pająk i Straszliwy Robak. Chyba, że jest jakiś powód dla "Przekopnicy", o którym nie wiem.
- Screeching Pods jako Mandragora, to pomysłowy zabieg, ale nie polecałbym go na przyszłość, skoro mandragora to zupełnie inny potwór, nawet jak nie pojawia się w grze.
- Podobnie Cockatrice -> Bazyliszek. Cockatrice ma normalne polskie tłumaczenie. Tą stronę odwiedzają ludzie, którzy są obeznani z fantastycznymi bestiariuszami. Nie ma potrzeby tak upraszczać
- Mounted Patrol to po prostu konny patrol, patrol jeźdźców, albo patrolujący jeździec. Patrol to chyba nie jest rzecz, którą można osiodłać.
- Phase Spirit, to byłby raczej Duch fazy, nie Faza ducha. Skoro obie alternatywy brzmią równie absurdalnie, czemu by nie wybrać tej poprawnej gramatycznie?
- Mogę się przy tym pomylić, ale Spaz Twit nie jest przypadkiem Spazmatycznym Twitem, albo Twitem Spazmatykiem? Pokusiłbym się ewentualnie o Spaza Trzęsiwoja.
- Nie można tłumaczyć Pixie na Duszek, a Super pixie na Super rusałkę, come on!
- Thug Trainee to Uczeń na oprycha, albo Oprych pomagier, nie trener.
- Trickster to nie jest nazwa własna.
- I jeszcze Wind mare to Wietrzna klacz.

Koniec końców ta przedługaśna lista mocna mi zaimponowała, ale nie była wolna od błędów, dlatego właśnie nie mogłem sobie odpuścić tej ściany komentarza : D
10 sty - 19:55

Morglin
@Darkem racja, z tym "nawet" zabrzmiało to źle. Jak najbardziej doceniam ogrom pracy jaki Dark Dragon włożył w ten dział, po prostu uważam, że zbyt szybko został opublikowane, przydałaby mu się jeszcze korekta.

A co do brania grafik z innych stron, to to po prostu zwykły plagiat. Chyba, że były wzięte za zgodą hardcoregaming101.net, wtedy zwracam honor.
10 sty - 19:59

Kodzo19
Dobra robota
10 sty - 20:26

Morglin
A co, napiszę kolejny komentarz (i tak już nawrzucałem ich wiele, więc jeszcze jeden nie zaszkodzi). Cóż... moje poprzednie wypowiedzi mogły być odczytane jako znak, że komnata mi się nie podoba. Jest to absolutna nieprawda, bo całość jest świetna, po prostu nie podpasowało mi kilka drobnych szczegółów. A że ja jak to ja, chcę zasugerować, by te drobnostki poprawić, a wychodzi jak zwykle - wyglądam jak plujący jadem wściekły goblin, któremu nic się nie podoba. Więc, nie pasują mi grafiki "pożyczone" z innych stron, błąd w opisie ostatniego zadania głównego i kilka powtórzeń i literówek. I tyle. Reszta jest oczywiście wyśmienita. :)
10 sty - 21:01

Gravius
to może Duch Fazowy? (tak jak w D&D są pająki fazowe)
10 sty - 21:25

mr_R
a ciekawe czy w komnacie znajduje się inna ukryta komnata? sprawdzę jutro...
10 sty - 22:32

Tarnoob
Gratulacje. :-) To wielkie zaskoczenie, że ta komnata pojawiła się tak szybko. Dark Dragon chyba bije rekordy wkładu w Grotę.

Przyczepię się tylko do ortografii: w "ciekawostkach" jest o postaciach z lat *70.* - po prostu z kropeczką. To dopisywanie sylab to dziwny nawyk, potępiany wielokrotnie przez językoznawców, ale i tak powszechny.
10 sty - 22:33

Tarnoob
Strona jest bardzo atrakcyjna i kto wie, czy nie zachęci mnie do zagrania w MM2 kiedyś.
11 sty - 02:27

Tego
Mnie również zdziwiła "Przekopnica", ale jestem bardzo wdzięczny autorom strony. Nigdy nie grałem w starsze niż szósta części MM, przyjemnie było trochę pogłębić swoją wiedzę.
11 sty - 08:13

Dark Dragon
>>Dark tworzył komnatę tylko w oparciu o inne strony i poradniki do MM2, ale nigdy tej gry nie ukończył(...)
Dark grę ukończył... ok dekady temu, więc przyznam się, że faktycznie wiele rzeczy nie pamiętam z tamtej rozgrywki.
>>xBow to KUSZA
Dziwne, że w dziale MM1 nikt się o to nie przyczepił. Zabawne, że korekta rusza z miejsca dopiero po premierze. Cieszę się, że ktoś takie rzeczy wyłapuje.
>>Fool zaś to "Błazen"
Uznałem, że skoro "Jester" tłumaczyłem jako Błazen to nie będę robił tego samego z "Fool"
>>Trickster to nie jest nazwa własna.
Pamiętałem to stworzenie jedynie z Supernatural, a tam nikt tego nie przełożył :P
>>Thug Trainee to Uczeń na oprycha, albo Oprych pomagier, nie trener.
Faktycznie, fixed
>>Nie można tłumaczyć Pixie na Duszek, a Super pixie na Super rusałkę, come on!
Masz rację, ale tam NIE MA "Super Pixie" :P.
>>Spaz Twit
Jak, że to nazwa bossa to jestem gotów się nie zgodzić...
>>Phase Spirit
Fixed
>>Mounted Patrol
Nie wydaje mi się to jakoś strasznie niepoprawne.
>>Cockatrice
Fixed
>>Screeching Pods
Przyznam, że inspirowałem się Potterem :P.
>>Dino, Suarus
Przemyślę to...
>>Swoją drogą, czy kiedykolwiek powstała polska wersje językowa MM2?
Nie
11 sty - 11:23

AmiDaDeer
"Dziwne, że w dziale MM1 nikt się o to nie przyczepił."
Przyczepił się, tuż po premierze. To byłem ja.
11 sty - 11:43

Morglin
"Dark grę ukończył... ok dekady temu, więc przyznam się, że faktycznie wiele rzeczy nie pamiętam z tamtej rozgrywki."

Jednak jeśli zdecydowałeś się na robienie komnaty, to warto było sobie wcześniej tę grę odświeżyć. Popraw rozwiązanie zagadki ostatniego zadania, bo to razi najbardziej.
11 sty - 11:56

Drwal
A ja czegoś nie rozumiem Morglin. W newsie widnieje że jesteś współtwórcą komnaty, fakt wspomniałeś że zrobiłeś tylko część, ale skoro zgadzasz się na podpisanie czegoś swoim nickim to czemu nie sprawdziłeś strony przed premierą? Nie miałeś do niej dostępu, na etapie tworzenia nie konsultowaliście się z Darkiem? Dziwnie to wygląda, że w dniu ukazania się komnaty jej współautor wytyka błędy, jakby nie mógł tego zrobić prywatnie np dzień wcześniej.
11 sty - 12:01

Morglin
Miałem dostęp tylko do Bestiariusza, bo tylko przy nim pomagałem. Resztę komnaty poznałem w tym samym co inni, czyli po premierze.
11 sty - 12:22

Morglin
I skoro już o Bestiariuszu mowa, to przy nim akurat prosiłem Dark Dragona, by doprecyzował opis "#" ("Ilość stworzeń w grupie"), bo jest on dla mnie niejasny i mówiąc szczerze, to nie rozumiem co oznacza kolumna z tą statystyką.

Co jest w niej dla mnie niejasnego? Ano "Ilość stworzeń w grupie" rozumiem jako maksymalną ilość stworzeń, jaka może wystąpić w jednej walce. Tyle, że w tabelce wartość "#" waha się od kilku do kilkudziesięciu stworzeń, a w samej grze wielokrotnie walczymy z setkami przeciwników (maksymalna ilość wrogich stworzeń w jednej walce to 256). Dla przykładu: wartość "#" dla Hunchbacka (Garbusa) wynosi 18. Oto screen z walki, w której walczę z 189 Hunchbackami:
http://i.imgur.com/CI2aU5k.png
Troszkę więcej niż 18, prawda? :P Dark obiecał mi przed premierą, że doprecyzuje opis i niestety na obietnicy się skończyło, więc przypominam raz jeszcze.
11 sty - 15:52

Kalohn
M-m-mega Dragon... ;)
Świetny kawałek roboty!
11 sty - 16:25

AmiDaDeer
"Miałem dostęp tylko do Bestiariusza, bo tylko przy nim pomagałem. Resztę komnaty poznałem w tym samym co inni, czyli po premierze."
To w takim razie ja też powinienem być wymieniony wśród autorów.
11 sty - 16:57

Andruids
O Dark, dzięki za długą odpowiedź : D

Trickster to raczej nie stworzenie, co bardziej archetyp, taki jak "bogini miłości", czy "bóg zaświatów". W tym przypadku chodzi o postać, która sprzeciwia się ustalonemu porządkowi i sprawia kłopoty dla samego sprawiania ich, lubuje się we chaosie. Zapędziłem się w tym przypadku, można go nie tłumaczyć, ale i tak nie zaszkodziłaby polska nazwa psotnik, mąciwoda, albo szachraj.

W Grimrocku 2 był też taki. Rzucał w ciebie kamieniami i bombami, otwierał przejścia z zamkniętymi potworami, a na koniec znikał zostawiając karteczkę z treścią "Trickster comes and goes, but the pain stays". Jak ja nie cierpiałem tego gościa.

Spaz Twit wydaje mi się zbyt dziwną nazwą, żeby można było ją tak zostawić. W końcu przetłumaczyłeś Brutalnego Bruno.

I żeby tak nie było całkiem bez dobrego słowa, byłem zachwycony powtórzoną aliteracją w Canine Creep -> Psi Potwór. Szkoda, że nie dało się tego samego powtórzyć w Coffin Creep, ale wiadomo jak to jest z tłumaczeniami.
11 sty - 17:22

Acid Dragon
@Hobbit - OK, dopisałem Cię.
11 sty - 21:37

Dark Dragon
Zaznaczmy więc, że Hobbit miał dostęp do całego działu i korektę mógł przeprowadzić. Zwłaszcza tego co sam wypomniał w pierwszych komentarzach :P.
W ogóle komentarze wytykające pod newsem "współautorów" są jakieś nie na miejscu w mojej opinii (po więcej zapraszam na PW).
11 sty - 21:40

Tarnoob
Ciągle nikt nie poprawił literówki w "Ciekawostkach", o której dudnię. Lata 70., 80., itd. - toż to zwykły liczebnik porządkowy, który wygląda tak samo we wszystkich przypadkach.
12 sty - 05:21

voncur
ale z mieczy jedynie tego egzotyczne.
12 sty - 05:23

voncur
Barbarzyńcy mogę korzystać jedynie ze zbroi łuskowych lub lżejszych i mogę korzystać z większości tarcz.
12 sty - 05:28

voncur
Zabójca może wyprowadzać ataki z ukrycia[...]
Przeczytałem wszystkie klasy i takowego nie znalazłem...
12 sty - 08:25

Dark Dragon
Fixed.
12 sty - 10:16

Orzie
Dobra robota!
12 sty - 22:37

Tarnoob
Dark (DD :-P), dzięki za poprawkę.

Orzie, gratulacje! To miło, że próbujesz polskiego. :-)
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Zajda - 15 lip - 11:53
Darkem - 15 lip - 09:37
klimat93 - 14 lip - 12:50
Warmonger - 12 lip - 12:58
dextereczek - 6 lip - 16:19
avatar - 23 cze - 21:20
Zu - 20 cze - 13:13
Akad - 20 cze - 12:28
Yaaqob - 19 cze - 10:46
Szaman - 18 cze - 18:50
adamnavel - 18 cze - 13:55
anonim1233 - 17 cze - 20:20
Kastore - 14 cze - 01:40
Szaman - 30 maj - 20:22
Warmonger - 30 maj - 09:12
Orzie - 29 maj - 11:38
Dydzio - 27 maj - 20:07
Hayven - 26 maj - 00:09
Evenis - 24 maj - 20:09
dziaduq - 22 maj - 16:18
CRW - 16 maj - 10:21
edeksumo - 9 maj - 13:33
FirePaladin - 6 maj - 17:41
Szaman - 1 maj - 15:22
dragoo2_2 - 28 kwi - 20:21
Akad - 27 kwi - 22:46
Kodzo19 - 22 kwi - 16:11
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt