Recenzja Heroes III HD

Drapanie się czarcich lordów po tyłku... w HD!


O zaginięciu żywiołaków słów kilka


Archanioły na tabletach... w HD?

Kolejnym plusem jest też fakt, że wszelkie mapy stworzone dla Restoration of Erathia są w pełni kompatybilne z wersją HD. Więc jeśli masz swoje ulubione scenariusze lub też jesteś sam/a autorem/autorką takich map, to możesz bez wahania przenieść je do tej wersji i grać w wysokiej rozdzielczości. Można nawet wygenerować sobie mapę losową w zwykłej wersji edytora H3 i też ją przenieść.
Tytany pany! w HD!
Nie obeszło się jednak bez - charakterystycznych dla gier Ubisoftu - bugów w dniu wydania. Mimo iż autorzy uwzględnili poprawki z oryginalnych patchy do Restoration of Erathia, a nawet naprawili nieco pierwotnie przeoczonych błędów, to jednak wprowadzili własne. Błędy dotyczą m.in. wyświetlania na niestandardowych rozdzielczościach ekranu, odtwarzania muzyki czy niespecyficznych "crashów", czyli błędów krytycznych programu. Ogólnie jednak nie byłoby źle w tej dziedzinie, gdyby nie... wersja polska. Gdzie by tu zacząć krytykę? Może od błędów, jakie popełnia dziecko w podstawówce, nie wiedząc, że liczba mnoga od "lord" to "lordowie", a nie - jak jest w tłumaczeniu H3 - "(czarcie) lordy". Podobnież w Fortecy będą na nas czekać "Tytany", a nie Tytani. Za to Obserwatorów w zasadzie nie spolszczono i dostaliśmy "Beholdery". Thunderbird zaś to "Ognisty ptak", bo - tu zacytuję Behemotha sprzed 15 lat - "w końcu fire to to samo co thunder". No właśnie - sprzed 15 lat. Okazuje się, że przy tłumaczeniu H3 cofnięto się do jakiejś bardzo wczesnej wersji beta tłumaczenia od Mirage, przepełnionej błędami i niewłaściwymi tłumaczeniami. Już 15 lat temu była na tyle zła, że CD-Projekt jakiś czas później postanowił zrobić własną, najwyraźniej uznając, że tej nie da się już naprawić ;). To właśnie tę wersję, m.in. ze Złotej Edycji wszyscy znamy. Wszyscy oprócz wydawcy Heroes III HD, najwyraźniej.
Należy jednak zaznaczyć, że autorzy reagują na zgłaszane błędy i próbują je naprawić, z polonizacją włącznie.

... a wymagania jak HD w 3D
Zaskakują - raczej negatywnie - wymagania minimalne tej wersji gry. Twórcy domagają się m.in. 2 GB RAM, karty graficznej minimum nVidia GeForce 8800GT z obsługą DirectX 10 oraz nowszego systemu operacyjnego (od Windows 7 w górę). O ile musiałbym dobrze poszukać, aby znaleźć dziś PC-ta z mniej niż 2 GB RAM-u, to jednak wymóg systemu może być dużym problemem dla osób, które pozostały przy XP, czy Viście, gdyż mimo twierdzeń autorów, że gra powinna odpalić również na starszych systemach, gracze donoszą, że jednak jest z tym problem. Poza tym jak na grę, której minimalnymi wymaganiami pierwotnie było 32 MB RAM-u i Windows 95 taki skok wymagań za poprawę jakości grafiki 2D (bo przecież nie funkcji wyświetlających trójwymiar), wydaje się nieco przesadzony. No dobrze, ale powiecie, że sam przesadzam, że mamy 2015 rok i żaden szanujący się gracz nie posiada "archaicznego" komputera z Windows XP i 1GB RAM-u (co nie będzie prawdą, ale załóżmy). W porządku, lecz problem w tym, że wielu graczy donosi, iż nawet na współczesnych komputerach gra ma... problemy z wydajnością. Tura komputera potrafi trwać nieprzyzwoicie długo, a animacje u niektórych się "przycinają". Sam zresztą zauważyłem, gdy podczas przechodzenia do ekranu miasta, gra potrafi się "zawiesić" na sekundę, zapewne ładując grafiki. Nie jest to wielki problem, ale jest widoczny.
Complete czy HD?
Plusy:
+ HD!
+ Wersja tabletowa
+ Kompatybilność starych map
+ Integracja ze Steamem, osiągnięcia
Minusy:
- Brak zawartości dodatków
- Błędy w polonizacji
- Problemy z wymaganiami/wydajnością
Ocena:
7*/10
* wliczając 1 punkt bonusowy za to, że to ciągle wciągające jak diabli, genialne Heroes III
Jaki jest więc ostateczny werdykt? Czy warto wydać dość sporą kwotę, bo około 50-60 zł na odświeżenie legendy?+ HD!
+ Wersja tabletowa
+ Kompatybilność starych map
+ Integracja ze Steamem, osiągnięcia
Minusy:
- Brak zawartości dodatków
- Błędy w polonizacji
- Problemy z wymaganiami/wydajnością
Ocena:
7*/10
* wliczając 1 punkt bonusowy za to, że to ciągle wciągające jak diabli, genialne Heroes III
Fani powinni to rozważyć. Różnica jest widoczna i przynajmniej pod względem wizualnym gra się przyjemniej, niż na rozciągniętym ekranie zwykłej edycji czy też w wersji z "HD modem", który - wbrew pojawiającym się twierdzeniom - wcale nie dostarcza podobnej funkcjonalności, co wersja HD Ubisoftu. Poza tym to wciąż ta sama wspaniała rozgrywka Heroes III RoE - nie została zepsuta jakimiś genialnymi pomysłami rodem z Heroes VI, choć też nie wprowadzono nic nowego. Zresztą o czym ja mówię? Fani kupiliby nową edycję H3 nawet, gdyby jedyną nowością była dodana do gry cegła. Zaś reszcie graczy, szczególnie tym, którzy nie grali w oryginalną wersję Heroes III, chyba jednak poleciłbym "zwykłą" wersję Complete. Nie będzie tak ładna, ale będzie zawierać 3 razy więcej map i kampanii, że o takich "drobnostkach" jak generator map losowych, czy dodatkowa frakcja nie wspomnę.
Jeśli jednak uda się do wersji HD dodać dodatki, będziemy mogli mówić o prawdziwym powrocie króla.
UPDATE: 12 lutego wydano patch, który eliminuje wiele z opisywanych błędów i przywraca "tradycyjną" wersję polską gry, wykonaną niegdyś przez CD-Projekt. Generalnie jest lepiej.
Acid Dragon
PS. Disklejmer: Wszystkie screenshoty tu zamieszczone były robione przy rozdzielczości 1920x1080, czyli tzw. "Full HD". Przy jeszcze wyższych rozdzielczościach różnica między SD i HD będzie większa. I na odwrót - przy niższych będzie mniejsza.