Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały



Witaj nieznajomy.
FacebookRSS

Dzieje fanowskich projektów Might and Magic

25 marca 2013

Niedługo po raczej źle przyjętej Might and Magic IX (wydanej w 2002 r.) fani zaczęli myśleć nad stworzeniem własnej gry M&M, która byłaby godna noszenia miana tej legendarnej sagi RPG. Początki były bardzo obiecujące, nadzieje rozbudzone, a kolejni młodzi twórcy - widząc, że fanowska gra M&M jest w zasięgu możliwości zwykłych śmiertelników - podejmowali własne próby "programowania i rysowania". Niestety, końcowy rezultat jest dość mizerny. W chwili pisania tego artykułu, po 10 latach od czasów pierwszych prób, nie mamy żadnej fanowskiej gry Might & Magic, która byłaby chociaż w połowie drogi do ukończenia. Za to wszystkich zaskoczył Ubisoft ogłaszając plany na wydanie oficjalnej, dziesiątej części cyklu - Might and Magic X: Legacy. My zaś krótko spójrzmy wstecz na to co mogło być, a nie jest.


Might and Magic Tribute
Od tego protoplasty wszystko się zaczęło. W 2003 roku pojawiło się pierwsze i być może najlepsze do dnia dzisiejszego "techniczne demo" fanowskiej gry M&M o nazwie Might and Magic Tribute (do ściągnięcia tutaj), autorstwa niejakiego sir Felgara. Wyglądało na owe czasy świetnie - jak lepsza wersja Might and Magic VIII z podrasowanym silnikiem.
Niestety, krótko po tym sir Felgar po prostu zniknął (domyślać się można, że zgarnęła go jakaś firma tworząca gry), a projekt znalazł nowych twórców, którzy zaczęli prace od zera. Na stronie MMT opublikowano kilka wersji nowego dema technicznego, aczkolwiek wszystkie polegają na klikaniu na mapie i automatycznym przechodzeniu do lokacji, gdzie można porozmawiać z portretami różnych postaci, ewentualnie stoczyć bardzo prymitywną walkę z... małymi portretami potworów :P. Nie ma więc właściwego silnika graficznego pozwalającego na eksplorację krain, czy prawdziwą walkę.
Fabuła MMT zapowiadała się ciekawie - miała mieć miejsce na wspominanej gdzieniegdzie w M&M krainie zwanej Karigor (mapa), tutaj występującej w roli całego subkontynentu, połączonego z Jadame. Pewien prorok o imieniu Thelmes rozgłasza przepowiednię bliskiego końca świata i rychłego przybycia potężnego Cetha, jednego z Kreatorów. To, jaka faktycznie jest prawda ma być zapisane w rozdziałach tajemniczej Księgi Cetha, które są porozrzucane po całej krainie, a głównym zadaniem drużyny ma być odnalezienie tychże rozdziałów.
Ostatnia wersja dema technicznego (0.5) została wypuszczona w 2009 roku (do ściągnięcia tutaj) i od tego czasu niemal nie słychać oznak życia ekipy twórców (a i tej wersji bardzo daleko do poziomu grywalności). Niestety pokładanie w tym projekcie nadziei może być już pozbawione sensu.

Status (marzec 2013): Prace nieoficjalnie zawieszone. Mała szansa na kontynuację.


WoX2
To drugi projekt na scenie, którego początki sięgają również 2003 roku. Wtedy to grupa zapalonych fanów z Rosji stworzyła demo techniczne swojej wizji M&M o kodowej nazwie WoX2. Wbrew jednak tej nazwie (World of Xeen II) akcja gry nie miała odbywać się na Xeen, lecz być połączeniem lądów Enroth, Antagarichu i Jadame (coś w rodzaju połączenia MM6-7-8 i stąd analogia do WoX, czyli połączenia MM4-5). Ten pomysł okazał się jednak zbyt ambitny i ostatecznie postanowiono, że akcja gry ma odbywać się na wyspie Vori (na północy od Antagarichu) i opowiadać o wydarzeniach z dawnej przeszłości, kilkadziesiąt lat przed akcją MM6. Gra wyglądała inaczej niż dotychczasowe części M&M, ale ciągle można było pobiegać sobie po wyspie, a nawet zmierzyć się z ważkami w całkowicie grywalnych walkach.
Projekt na długie lata zamilkł. Zamiast jednak zniknąć, w okolicach 2010 roku odrodził się z nową ekipą i z nowym silnikiem. Efektywnie więc zaczął być tworzony od zera. Pokazano nawet kilka filmików udowadniających spore postępy (m.in. ten efektowny trailer), ponownie zyskując spore zainteresowanie graczy. Na początku 2012 roku autorzy zapowiedzieli wydanie nowego dema. Od tamtej pory jednak nic nie widać i nie słychać, a na ich oficjalnym forum tylko hula wiatr.

UPDATE: W grudniu 2013 r. autorzy wypuścili ostatecznie demo WoX 2, lecz niestety był to ich pożegnalny prezent wraz ze stwierdzeniem, że rozwój projektu został zakończony już wiele miesięcy wcześniej.

Status (grudzień 2013): Rozwój projektu zakończony. Szanse na kontynuację: bliskie zeru.


M&M Remake / The New Order
Projekty te właściwie są oddzielne, aczkolwiek drugi wyrósł z pierwszego podobnie jak nowsze wersje MMT i WoX2 wyrosły na starszych. Pierwotny Might and Magic Remake pod wieloma względami przypominał pierwsze demo MMT, może z nieco gorszą grafiką. Jego autor, pochodzący z Polski Hootnik wykonał je w dość krótkim czasie (z tego, co pamiętam, około dwóch miesięcy) na początku 2007 roku, by pokazać, że można ;) - zwłaszcza w odniesieniu do ślimaczego tempa prac nad MMT właśnie. Można było sobie tutaj pobiegać po nekromanckiej wiosce, nieco przypominającej Shadowspire z MM8.
W 2008 roku stery projektu przejął inny Polak, matgav, tradycyjnie już zaczynając projekt od zera, na nowym silniku i przy okazji zmieniając jego nazwę. Wraz ze swoją drużyną wydał całkiem grywalne techniczne demo, w którym zaimplementowano niemal w pełni funkcjonalny system walki i kilka questów. Projekt ten zapowiadał się bardzo obiecująco i miał po prostu ten "smak" gry Might and Magic. Jednakże w 2010 roku z nie do końca jasnych powodów autorzy oświadczyli, że prace oficjalnie zawieszają, a ich strona dziś już nie funkcjonuje.

Status (marzec 2013): Projekt oficjalnie zawieszony. Szansa na kontynuację: dążąca do zera.


Children of the Void (dawniej Might and magic X)
Ten projekt zaczynał właściwie jako solidna modyfikacja MM7, oparty na silniku tejże gry i wykorzystujący jej rozwiązania. Krok ten wydawał się dość mądry - zamiast zaczynać od podstaw, lepiej jest wykorzystać techniczne zasoby, które już istnieją i na nich budować swoje krainy, stwory i questy. Stworzono również nowe klasy postaci jak anioły, czy dżiny. Projekt ogłoszony został w 2008 roku, aczkolwiek podobno był rozwijany już lata wcześniej. Nie wydano żadnego dema technicznego, być może sądząc, że uda się od razu wydać całą grę. Do 2010 roku wokól projektu było sporo pozytywnego "szumu" (na forum Celestial Heavens temat o MMX liczył sobie 52 strony), a twórcy regularnie dawali dowody na kolejne postępy. Na początku roku 2011 sprawy jednak zaczęły się komplikować - niemal każdy z autorów miał problemy znacznie ograniczające jego "zdolności twórcze". Dało się też słyszeć o awariach dysku i utracie części prac, aż wreszcie całkiem niedawno, bo jeszcze w 2013 roku autorzy ogłosili, że - no zgadnijcie - zaczynają projekt od początku, na nowym, samodzielnym silniku i - co gorsza! - chcą odejść od "Might and Magic" (dlatego też nastąpiła zmiana nazwy projektu), jedynie luźno do serii nawiązując, lecz nie fabularnie. Później jeszcze w 2013 roku ma ukazać się pierwsze demo projektu. Ale czy odejście od Might & Magic i zaczynanie od początku nie oznacza, że już nie za bardzo mamy na co czekać?

Status (marzec 2013): Koncepcja projektu uległa całkowitej zmianie, prace są kontynuowane nad nowym jej wcieleniem. Szansa na kontynuację: spore, lecz trudno mówić o kontynuacji, jeśli tworzy się projekt w nowym świecie, na nowym silniku z nową fabułą.


Legend of Erthia
Światełko w tunelu... czasoprzestrzennym do innych wymiarów. Projekt Legend of Erthia (a właściwie projekty, gdyż równocześnie rozwijane są dwa) jest od 2008 roku ciągle tworzony - a przynajmniej był w chwili pisania tego artykułu. Jedna z dwóch części Legend o podtytule "Armageddon" jest projektem wyraźnie zainspirowanym Might and Magic i przypomina bardzo starsze części (MM3-5). Jego akcja ma jednak miejsce niestety w zupełnie innym świecie, fabularnie praktycznie nic nie mającym wspólnego z serią M&M. (Gdyby ktoś miał wątpliwości, "Erthia" w tytule to nie literówka i nie ma nic wspólnego z Erathią - jest to kraina, jak mówi autor, niezależnie wymyślona przez niego jeszcze przed powstaniem Erathii.) Widać rzeczywiście nawiązania i dążenie do podobnych rozwiązań, lecz gdy spojrzymy na wypuszczone dotąd materiały (np. ten trailer z sierpnia 2012), to jednak użyty styl dość wyraźnie odbiega od oficjalnych części MM. Dodając fakt, że nie zobaczymy tu znajomych krain i postaci, to projekt ten będzie najmniej ze wszystkich związany z sagą Mocy i Magii. Jednocześnie jednak jest najdalej posunięty w pracach i ma największe szanse na ukończenie. Przede wszystkim dotąd nikt nie oświadczył, że zmienia kompletnie koncepcję i projekt zaczyna od zera :P.

Status (marzec 2013): Projekt aktywnie tworzony, na rok 2013 zaplanowane wydanie dema.


Inne projekty
Istnieją też inne podejścia do stworzenia fanowskiej gry M&M, o których w Kwasowej Grocie dotąd nawet nie wspominaliśmy. Mimo, że poprzednie projekty zyskały zdecydowanie najwięcej uwagi, to jednak opowiedzmy też w kilku słowach o tych mniej znanych - być może kiedyś to im będziemy kibicować.

MM 6/7/8 Total Remake to projekt na razie bardziej techniczny. Polega na dekompilacji istniejącego silnika gry Might and Magic VII i rekompilacji razem z wprowadzeniem potencjalnie niemal dowolnych zmian (nasuwa się lekka analogia do projektu VCMI dla Heroes III). Na razie podstawowym celem jest więc odtworzenie w pełni funkcjonalności MM7, aby mieć pełną kontrolę nad kodem gry, z którym później będzie już można zrobić cokolwiek. Przykładem takiej zmiany są pory roku, które będą mogły dość wyraźnie zmieniać środowisko (do tej pory w grach MM6-8 tylko drzewa zmieniały swoje grafiki). Projekt został ogłoszony pod koniec 2009 roku i w chwili pisania tego artykułu był ciągle aktywnie rozwijany. Więcej o nim tutaj.

Might & Magic Jumper to z kolei projekt rozbudowanego moda do gry "Elder Scrolls IV Oblivion", w którym w tamtejszej krainie Cyrodiil pojawiają się portale do krain z innego uniwersum - krain z Might and Magic, m.in. Szmaragdowej Wyspy znanej z MM7 (screen obok). Więcej screenów z tego niedoszłego, acz ambitnego projektu tutaj oraz na oficjalnej stronie. Dlaczego niedoszłego? Gdyż ten ogłoszony w 2009 r. projekt jest już niestety porzucony. Autorzy wzięli się za to za... odtworzenie Enroth w świecie Minecrafta :/.

Might & Magic 8,5 - Echo of Destruction - OK, z tym trochę naciągamy. To nie projekt nowej gry, ale mod do Might and Magic VIII, autorstwa Maestro - doświadczonego moddera i autora moda do MM7. Jednakże wprowadzone zmiany mają kompletnie odmienić grę i opowiadać losy mieszkańców Jadame po zniszczeniu kryształu Escatona w MM8. Twórcy do gry wprowadzają nowe grafiki w wysokich rozdzielczościach oraz zupełnie nowe stwory i lokacje. Rozwój MM8,5 - jak przyznaje główny autor - jest bardzo powolny, lecz w chwili pisania tego artykułu ten ogłoszony w 2010 roku projekt jest ciągle aktywnie tworzony. Więcej o nim tutaj.
Chronicles of Might and Magic - listę kończymy najmłodszym w zestawieniu projektem - ogłoszonym w 2012 roku modem do gry Mount and Blade. Mamy tu powrócić do Antagarichu i stanąć po stronie jednej z pięciu frakcji - Erathii, Avlee, Krewlodu, Deyji i Tatalii. Czekać na nas będzie tu wiele znajomych jednostek z H3 / MM7, a także postaci fabularnych - w tym Gelu i Sandro. Do tej pory poza zestawem screenów wypuszczono trailer prezentujący możliwości modu. Więcej o nim przeczytać można na polskim forum Mount and Blade.
Podsumowanie będzie niestety mało optymistyczne. Wszystkie te projekty mają jedną wspólną cechę: do chwili pisania tego artykułu żaden nie został wydany. Od 2003 roku fanom nie udało się stworzyć żadnej fanowskiej gry Might and Magic, czy wyjść poza fazę tzw. "technicznego dema" (czyli dema bez pełnej funkcjonalności końcowej gry). Przyszłość pokaże, czy choć jeden z nich kiedykolwiek ujrzy finalną formę i będziemy mogli cieszyć się pierwszą w pełni grywalną fanowską częścią Might and Magic.
(do Alamara: nie, Swords of Xeen się nie liczy :P)
Acid Dragon

© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt