Przybycie tutaj nie było zbyt dobrym pomysłem...Smoki! Te piękne, majestatyczne istoty!
Zobacz, jakie ich gatunki można było spotkać do tej pory.
       Smoki bez wątpienia zawsze były jednymi z najpiękniejszych, najsilniejszych, najbardziej znanych, charakterystycznych ale i tajemniczych stworzeń, jakie zdarzyło się nam spotkać w różnych fantastycznych światach... czy aby na pewno tylko fantastycznych? Okazuje się, że smoki również w naszym świecie istniały od najbardziej starożytnych czasów i przetrwały w mitach, legendach i podaniach... a jak wiemy - w takich przekazach jest przynajmniej część prawdy.

       Smok przez ludność Ziemi wyobrażany był jako rodzaj gada o skrzydłach nietoperza, orlich lub lwich pazurach, z uzębioną paszczą ziejącą ogniem oraz z ogonem węża. W starożytnych cywilizacjach Bliskiego Wschodu i w Europie smok był najczęściej uosobieniem wrogiej siły zagrażającej porządkowi w kosmosie lub w społeczeństwie (uprowadzał kobiety, kradł bogactwa i bydło, tyranizował ludzi, wymuszając od nich okup). Centralnym motywem wielu mitów i legend jest walka ze smokiem toczona przez bogów lub bohaterów (np. wiking Beowulf ze staroangielskiego eposu o tym tytule). Złowrogi aspekt smoka utożsamiło chrześcijaństwo z mocą szatańską, grzechem i pogaństwem. Wg Apokalipsy św. Jana archanioł Michał z zastępem aniołów walczył ze smokiem, tzn. Lucyferem, wodzem upadłych aniołów. Legendy o walce świętych osób ze smokiem utrwaliły się zwłaszcza w średniowieczu (szczególnie legendy dotyczące św. Jerzego). W mitologiach chińskiej i japońskiej, w przeciwieństwie do tradycji zachodnich, smok uchodzi najczęściej za istotę dobroczynną, odgrywającą ważną rolę w utrwalaniu ładu w kosmosie i w społeczeństwie. W tradycji chińskiej smok jest ściśle związany ze zjawiskiem deszczu, płodnością i urodzajem, a także z osobą cesarza, który jako Syn Nieba reprezentuje kosmiczną moc na Ziemi.

       Dowodem na to, że kiedyś (może nawet w epoce dinozaurów) na naszym świecie istniały te wielkie, potężne gady jest fakt, że do dziś przetrwało kilka gatunków zwierząt, które przypominają smoki, a toku ewolucji w oparciu o znane gatunki nie udało się do końca ustalić. Takimi zwierzętami są np. waran olbrzymi, w wielu kulturach znany jako smok, a także (uwaga!) smok latający (Draco volans) - co prawda mały (długość ciała do 20 cm), ale mogący dokonywać lotów szybowcowych (10-20 m !) dzięki rozpinanym po bokach ciała błonom lotnym, utworzonym ze skóry rozpiętej na silnie rozwiniętych, ruchomych żebrach. W dodatku jego skóra ma kolor zielono-czerwony.

       Mam nadzieję, że to nieco pobudziło was do myślenia i że być może właśnie ktoś z was odkryje wreszcie niepodważalny dowód na obecność smoków w naszym świecie. W końcu - czy tak wiele źródeł może kłamać?
Ale zostawmy na razie smoki na naszej planecie. Być może jeszcze do nas powrócą :). Zobaczmy teraz, jakie smoki można było spotkać w pobliskich światach, takich jak Erathia lub Xeen, które znamy z gier HoMM i MM. (kolejność alfabetyczna)© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów, grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.