Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Podsumowanie Mocy i Magii 2022

2022 to kolejny rok hibernacji Mocy i Magii. Nie dostaliśmy żadnego nowego oficjalnego tytułu czy znaczącego rozwoju ostałych się przy życiu produkcji. Jednakże pojawiły się nowe wiadomości, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość gier Mocy i Magii. Oto zarówno te, o których pisaliśmy, jak i te, które trochę nam umknęły, lecz wciąż warto je odnotować:


Poszukiwania menedżera marki Might & Magic


W styczniu Ubisoft zamieścił ogłoszenie o pracę dla "senior brand managera" dla marki Might & Magic. Padły w nim sformułowania mówiące o tym, że Ubisoft chce rozwijać nowe gry AAA (a więc zapewne nie drugorzędne produkcje mobilne), a kandydat powinien w szczególności mieć pasję do fantasy, strategii i RPG. Ogłoszenie nie jest już aktualne, więc prawdopodobnie stanowisko zostało obsadzone. Przez kogo? Nie wiemy, ale wypatrzyłem, że stanowisko "brand directora" (stojącego jeszcze wyżej niż "senior brand manager") dla Might & Magic od sierpnia 2021 pełni pan Eric Damian-Vernet, który w swoim opisie zawarł sformułowanie, że nadzoruje 7(!) projektów związanych z marką - zarówno wypuszczonych na rynek, jak i w trakcie produkcji. Nawet jeśli wliczymy tu ostatnie aktywne tytuły mobilne i tworzoną grę planszową, to aż siedmiu projektów się nie doliczymy. Czyżby jednak coś nowego na horyzoncie?

Sukces na planszy


Prawdopodobnie największym sukcesem marki w tym roku jest udany projekt Kickstarterowej kampanii dla gry planszowej opartej na Heroes III, tworzonej przez polskie Archon Studio. Projekt zebrał w sumie (w przeliczeniu) ponad 18 milionów złotych! Jak na projekt niesterowany centralnie przez międzynarodowego giganta, ale przez niewielkie polskie studio, jest to wynik wręcz oszałamiający. Dzięki temu planszówka dostanie wiele dodatkowych elementów i rozszerzeń - w tym o frakcje Tower i Inferno oraz o wiele figurek stworów. Kampania ta pokazała po raz kolejny, że w marce Might & Magic tkwi ogromny potencjał (również finansowy), jeśli graczom zaoferuje się coś naprawdę interesującego, tworzonego z pasją i oddaniem dla najlepszych gier marki. Sprawdźcie też wywiad z twórcami gry przeprowadzony przez naszego Dark Dragona.

Wyłączanie starszych tytułów


W tym roku wskutek decyzji Ubisoftu zostały wyłączone serwery wielu starszych tytułów, w tym Heroes V i Clash of Heroes. W przeciwieństwie do zeszłorocznego skandalu z Might & Magi X nie oznaczało to jednak uniemożliwienie rozgrywki, ale "jedynie" odcięcie od zasobów on-line tych gier, takich jak osiągnięcia czy dodatkowe zawartości do odblokowania. Poza tym - choć ta informacja nie obeszła nas do tego stopnia, iż nawet nie pisaliśmy o tym na stronie głównej - swój żywot zakończyła gra mobilna "Might & Magic Elemental Guardians". Była to już chyba ostatnia produkcja fabularnie osadzona w świecie Ashanu, polegająca głównie na staczaniu wielu powtarzalnych bitew w trybie turowym za pomocą dość rozbudowanego katalogu stworzeń. Gra miała swoją światową premierę w 2018 roku, a więc "żyła" tylko 4 lata. Ktoś zauważył?

Projekty fanowskie


W tym roku mogliśmy liczyć na fanów jeśli chodzi o projekty VCMI - który doczekał się "najbardziej dopracowanej wersji w historii", dwie nowe wersje modu Heroes 5.5, a także - w ostatnich dniach roku - swojej wersji 1.0 doczekał się fanowski projekt fHeroes 2, który w chwili obecnej ma być wiernym odtworzeniem oryginalnej gry wraz z dostosowaniem jej do współczesnych standardów (takich jak większe rozdzielczości ekranu i wsparcie dla wielu języków) i z ulepszeniami znanymi z późniejszych części serii (na przykład opcjami dla auto-walki czy lepszego "celowania" zaklęć obszarowych). Pełna lista zmian tutaj. Natomiast słuch w tym roku zaginął o projekcie Horn of the Abyss. Miejmy nadzieję, że to "tylko" jednoroczny poślizg.

Pieśni Podboju"Prapremierę", czyli przejście do wersji "Early Access" w tym roku miała gra Songs of Conquest - tytuł czerpiący garściami z serii Heroes of Might and Magic, choć nie będący w żaden sposób powiązany z marką czy z Ubisoftem. Gra jest dostępna na Steamie, gdzie zbiera bardzo pozytywne recenzje. Obecnie są w niej dostępne cztery frakcje i dwie kampanie. Możemy liczyć iż wraz z właściwą premierą gra zyska finalną formę powiększoną o dodatkową zawartość.

Koncerty Heroes Orchesra


Na koniec coś, co kompletnie nam umknęło na stronie głównej, ale co każdy może nadrobić, bo warto. W tym roku miały miejsce dwa urodzinowe koncerty symfoniczne Heroes Orchestra z dość nieoczekiwanym udziałem samego Paula Romero, kompozytora muzyki z gier Might & Magic. Dzięki temu, że koncerty były bezpłatnie transmitowane przez YouTube, cały czas są dostępne ich zapisy:


(Oba koncerty w większości zawierają te same utwory, lecz jest między nimi kilka różnic, między innymi w muzycznych "easter eggach" na koniec). Szczerze polecam posłuchać!
Ten rok może i nie był obfity w wiadomości czy premiery. Zawierał jednak kilka istotnych wydarzeń, potwierdzających, że wciąż warto czekać na przebudzenie się Might & Magic z hibernacji, a także zawierał wiele ukłonów w stronę niezniszczalnych fanów serii. Był też wyraźny sygnał wysłany w eter pod postacią nadzwyczaj udanej kampanii gry planszowej Heroes III. Ten sygnał to "dajcie fanom to, czego chcą, a odniesiecie sukces" :).

Acid Dragon
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt