Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Niestety sytuacja wokół Heroes 6 się pogarsza. I wygląda na to, że głównym "winowajcą" jest tutaj Ubisoft.

Zarówno na Heroes Community, jak i na oficjalnych forach Ubisoftu widać coraz większe zniecierpliwienie fanów i coraz większe problemy w tworzeniu gry.

Jeden z najbardziej zasłużonych fanów Heroes i gier Might and Magic - Cepheus opuścił grupę VIP-ów mających dostęp do wewnętrznych informacji o Heroes VI. Jak napisał na łamach HC (tłum. red.):

"(...) Od dłuższego już czasu jestem głęboko zawiedziony Heroes VI oraz błędami, których można było uniknąć. Choć wersja premierowa gry była bardzo kiepska i nie zawierała prawie żadnego naszego [VIP-ów] udziału, zawsze miałem nadzieję, że gra stanie się coraz lepsza i pokaże swój prawdziwy potencjał dzięki dodatkom - a nawet, że dzięki odpowiednim posunięciom, może być całkowicie przebudowana. Jednakże każda informacja, jaką zyskiwałem po wydaniu gry, stopniowo miażdżyła tę nadzieję do chwili obecnej, w której jestem pewien, że gra nigdy nie osiągnie standardów jakości i grywalności, jakie (z łatwością) mogłaby i powinna posiadać. Według mnie winę za ten kryzys ponosi w zdecydowanej większości kierownictwo Ubisoftu. A wychodzi on dalej niż tylko wydanie jednej złej gry. Choć niektórzy w Ubisofcie faktycznie mają dobre zamiary, to mam wrażenie, że obecne posunięcia firmy w związku z marką Might and Magic ogólnie są nie do usprawiedliwienia. (...)"

Swoje dołożył też na forach Ubisoftu inny VIP - C_h_u_c_k_l_e_s, założyciel strony "The Genie's Lamp" - pisząc:

"(...) Według mnie potrzeba sporo czasu, aby nauczyć się tworzyć grę tak skomplikowaną jak seria Heroes. Gdy ludzie z Nivalu wzięli się za H5, mieli sporo problemów z opanowaniem wszystkich elementów gry, oczekiwań fanów i całej złożoności rozgrywki. Gdy doszli do drugiego dodatku [Tribes of the East], sądziłem, że gra jest już BARDZO porządna. Lecz niestety wtedy zdecydowano się na ponowną zmianę developera, więc cała nauka musiała się zacząć od początku. A teraz, gdy i Black Hole już nie ma, wszystko będzie się musiało znów powtórzyć. Wiem, że to Ubisoft kierował wszystkim od samego początku, lecz to nie oni programują, testują i projektują. Zmienianie developerów (lub wybieranie niewłaściwych developerów) było w mojej opinii jak dotąd największym problemem Ubisoftu. To i oczywiście zmuszanie developerów do wydania [gry] w konkretnym terminie. (...)"

Ten zaznaczony fragment niezamierzenie dostarczył nam ostatecznej informacji - Black Hole już nie zajmuje się Heroes VI. Z dalszych informacji można wyczytać, że obecnie nad patchem 1.3 pracuje kompletnie inna firma - niejaka Limbic Entertainment.

Prawdziwą bombę zrzucił jednak jeden z - teraz już najwyraźniej byłych - pracowników Black Hole, pisząc post na Heroes Community. Oryginał najwyraźniej został usunięty, lecz fani przechowali całą treść i jest ona dostępna choćby tutaj. Czytamy tam m.in.:

"Pracowałem w Black Hole podczas całego procesu tworzenia H6. Dla nas był to wymarzony projekt, jako że byliśmy prawdziwymi fanami serii, grając w nią od czasów King's Bounty na Commodore 64. I chcę Wam powiedzieć, że to producenci z Ubisoftu nie dotrzymywali terminów i to właśnie to doprowadziło do porażki całego procesu powstawania gry. (...) To wskutek tych opóźnień jedna z frakcji - Akademia - została usunięta z listy zawartości gry, jak i wiele innych rzeczy. (...) Przykładowo - ostateczny scenariusz fabularny gry został nam dostarczony po 27 miesiącach, choć pierwotnie proces tworzenia gry miał trwać 24 miesiące. Bez komentarza.

(...)

Black Hole zużyło swoje 6-miesięczne rezerwy finansowe, by móc dokończyć grę - a było to ponad 1 milion euro! (...) Przez ostatnich 10 miesięcy pracowaliśmy niemal 24 godziny na dobę bez żadnych szans na wynagrodzenie. Dlatego też nie mieliśmy możliwości znaleźć innych projektów i zapewnić firmie przetrwania po wydaniu Heroes 6. W tym czasie nasi nowi producenci z Ubisoftu mówili, że "Black Hole nie pracuje nocami i weekendami i wcale im nie zależy na projekcie..."(...)

Odnośnie wielu błędów w grze: Heroes 6 jest gigantycznym projektem z 1,5-2 milionami linii kodu. (...) Taki projekt może być ukończony z dobrą jakością tylko, jeśli ma się kilka lat i ogromny budżet (np. gry Blizzarda) lub też gdy istnieje moment ostatecznego zamknięcia fazy planowania po 7-9 miesiącach od rozpoczęcia projektu. W przypadku Heroes, ludzie z Ubisoftu ciągle coś zmieniali i dodawali nowe pomysły przez cały proces tworzenia gry - nawet podczas ostatnich miesięcy - więc niemożliwym było stworzenie stabilnej gry w dniu wydania.(...)

Przykłady tego, co Black Hole zrobiło na własny koszt, by uczynić grę lepszą:
- ekrany miast (nie znosimy obecnej wersji, ale to ciągle lepsze niż pomysł Ubisoftu, który brzmiał "zróbmy screenshota miasta z mapy przygód i użyjmy tego jako widok miasta". Mogliśmy zrobić coś znacznie lepszego, lecz nie mieliśmy pieniędzy i czasu.),
- scenki fabularne (...),
- ponad 300 pól bitewnych (pierwotnie w kontrakcie było tylko 20),
- animowane, trójwymiarowe menu główne (Ubisoft chciał zwykły obrazek),
- dodatkowe postaci NPC,
- widok menu kampanii,
- i więcej.

Zaś takie były decyzje Ubisoftu:
- mniej zasobów,
- żadnych pełnoekranowych widoków miast,
- tylko 5 frakcji (jako konsekwencja ciągłych opóźnień Ubisoftu),
- pula ilości stworzeń [podczas rekrutowania],
- i wiele innych "wspaniałych" zmian.

Ten projekt kosztował firmę Black Hole jej istnienie... podczas gdy Ubisoft zarabia teraz na Heroes 6.
(...)"Oczywiście zachęcam do przeczytania w całości wszystkich postów, jak i dyskusji fanów, wśród których coraz mniej jest entuzjastów gry, a coraz więcej przeciwników działań Ubisoftu.

Jaka będzie przyszłość naszej ukochanej serii gier?
Na razie czekamy na patch 1.3 do Heroes VI.
A potem pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń....

PS. W związku z próbami cenzury słów pracownika Black Hole, kopię jego postu zamieszczam na naszym Forum.
Acid Dragon
Wasze komentarze (0)
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Andruids - 7 sie - 12:50
avatar - 7 sie - 01:30
Andruids - 4 sie - 02:02
Castlebeck - 30 lip - 23:36
Warmonger - 28 lip - 07:34
Andruids - 26 lip - 12:52
Blaza - 25 lip - 20:56
Acid Dragon - 23 lip - 13:42
Tarnoob - 20 lip - 10:54
Kastore - 19 lip - 22:44
AmiDaDeer - 12 lip - 22:54
Serd - 10 lip - 20:07
Górski Krasnolud - 9 lip - 14:40
Yaaqob - 4 lip - 16:10
Kammer - 4 lip - 15:48
Eggyslav - 28 cze - 20:50
Pointer - 26 cze - 11:32
Bajan - 26 cze - 11:27
DoctorPlay - 17 cze - 14:54
Górski Krasnolud - 15 cze - 11:49
adamnavel - 15 cze - 08:00
AquaInferus - 11 cze - 10:32
Szaman - 10 cze - 16:29
Kammer - 8 cze - 21:27
Yaaqob - 8 cze - 12:19
Kastore - 4 cze - 17:44
Krzesiwo - 2 cze - 13:06
animalish - 27 maj - 20:09
© 2003-22 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt