(czyli subiektywne podsumowanie 12 miesięcy) - Kwasowa Grota - Gry "Might & Magic" i "Heroes of Might & Magic" widziane z zupełnie nowej strony..." />
Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Na zakończenie tego roku tradycyjnie postanowiłem spisać krótki przegląd wydarzeń, które miały w nim miejsce. Jednakże nie da się nijak ukryć, że prawie wszystkie informacje w tym roku dotyczyły Heroes V. Ubisoft ma naprawdę niezły sztab ludzi od marketingu i zna się na wydawaniu gier, bo nie dość, że potrafi cały czas sprawiać wrażenie, że wokół gry dzieje się ciągle coś nowego, to jeszcze robi to faktycznie w dobrym stylu nie pozwalającym na nadmiar krytyki. Weźmy chociażby ostatni pomysł Ubisoftu - Heroes Kingdoms. Niby ktoś mógłby powiedzieć, że jest to kolejny uboczny prodkukt, nic nie wnoszący do serii i służący jedynie utrzymaniu owego wrażenia opisanego wyżej, a więc w skrócie - odcinanie kuponów od niewątpliwego sukcesu rynkowego Heroes V. Ale fani tejże gry są pomysłem generalnie zachwyceni - zawsze jest to dla nich jakiś dodatek, coś więcej, dowód, że Ubi dba o graczy, a nie jakiekolwiek działanie marketingowe. Osobiście, jakkolwiek nie przepadam za Ubisoftem i tym, co zrobił z sagą HoMM-MM, tak muszę im oddać to, że udało im się zrobić to, czego nie udało się dokonać 3DO - "zarówno mieć ciastko, jak i zjeść je" - bazują na popularności swojej gry i tworzą produkty oraz wszelkiego rodzaju akcje promocyjne, które niezależnie(!) byłyby oceniane raczej nisko, ale robią to tak dobrze, że nikt nie widzi w tym nic złego i (prawie) wszyscy są bardzo zadowoleni.


Co więc działo się przez te 12 miesięcy?
(jeśli nie chce się Wam czytać, radzę przejść do podsumowania - niewiele stracicie ;)

styczeń
- Po opóźnieniach charakterystycznych dla naszego kraju pojawia się wreszcie polska edycja "Dark Messiah of Might and Magic"
- Pojawiają się kolejne patche do Heroes V - 1.41 i 2.1
- Na naszym Forum zaistniała nowa komnata poświęcona - a jakże - Heroes V - Portal Przyszłości.

luty
- Na scenie fanowskiej zaistniał projekt "Might and Magic Remake", który ma podobne założenia do "Might and Magic Tribute", a więc stworzenia części MM wzorowanej na MM6-8.
- Na stronie Eq pojawia się jedyna w tym roku znacząca nowość - filmik prezentujący nową jednostkę - lisze. O samym dodatku jednak na długo słuch zaginie.
- Ubisoft zgarnia "nagrody" magazynu PC Gamer dla "wydawcy gier o największej ilości błędów" oraz "wydawcy, który posłuchał graczy (w sprawie zabezpieczenia StarForce)

marzec
- Pojawia się zapowiedź fanowskiego moda do H5 pt. "Ghost of the Past" mającego w założeniach nieco podobne cele do WoGa - m.in. wprowadzenie nowych jednostek, bohaterów, artefaktów, jak i Renegatów jako osobną, grywalną frakcję.
- Gracze podejrzewają, że następnymi frakcjami w Heroes V mogą być barbarzyńcy i nagi. Ubisoft nagi wyklucza... na razie.
- Świat też po raz pierwszy usłyszał tytuł "King`s Bounty: The Legend" - gra, dotychczas znana jako "Battle Lord" najwyraźniej jest tworzona przez niezaleźną od Ubisoftu firmę i wygląda nieco jak niedoskonały klon Heroes V.

kwiecień
- Ubisoft oficjalnie zapowiada drugi dodatek do Heroes V - Tribes of the East. Przez następne kilka miesięcy stopniowo będzie karmił graczy kolejnymi porcjami infomacji. Wiadomo już o frakcji barbarzyńców i alternatywnych ulepszeniach jednostek. Dodatek ma być samodzielny. Kolejne informacje głównie zdradzały szczegóły o nowej frakcji.

maj
- Pojawia się kolejny patch (z numerkiem 1.5) do Heroes V.
- Ubisoft stopniowo, co pewnien czas publikuje wizerunki i szczegóły odnośnie alternatywnych ulepszeń w nadchodzącym dodatku. Każdej frakcji poświęcony jest osobny nius. Pojawiaja się też coraz więcej szczegółów odnośnie innych nowości.
- "Dark Messiah of Might and Magic: Elements" - taki tytuł będzie nosić wersja DMoMM przeznaczona na konsolę X-box.

czerwiec
- Następne informacje o alternatywnych ulepszeniach oraz innych szczegółach o dodatku, których już dziś nikt nie pamięta ;).
- CD-Projekt wyznacza wstępną datę premiery polskiej wersji "Tribes of the East" na 28 września... żeby wiedzieli jak bardzo się mylili :)

lipiec
- Oficjalna zapowiedź "Dark Messiah of Might and Magic: Elements" - gra ma zawierać kilka dodatkowych poziomów w stosunku do wersji na PC. Poza tym brak większych zmian.
- Kolejny zestaw wiadomości o Tribes of the East - głównie zdjęcia i szczegóły o takich nowościach jak kombinacje artefaktów.
- Pojawia się pierwsza i jak dotąd ostatnia księga "Legends of the Ancients" - dodatku fabularnego tworzonego przez fanów (zawierającego również modyfikacje gry) do Heroes V. Fabuła ma robić to, co powinna wg mnie robić główna fabuła H5 - powrócić do Starego Świata z H1-4.

sierpień
- Gra "Heroes Online" tworzona dla rynku azjatyckiego wchodzi w fazę beta-testów.
- Kolejne i kolejne szczegóły o drugim dodatku do H5 - filmiki, okładka pudełka, szczegóły premii zestawów artefaktów i inne...

wrzesień
- Pierwsze opóźnienia i przełożenia premiery H5 TotE - tak światowej, jak i krajowej.
- Pojawia się pierwsza i jak dotąd ostatnia wersja testowa fanowskiego modu do H5 pt. "Ghost of the Past".
- zgadnijcie :) - kolejne szczegóły odnośnie nowości w dodatku, wg mnie nawet niewarte wspominania, aczkolwiek musiały się pojawić wg zasady "no news is BAD news" obowiązującej najwyraźniej w polityce Ubisoftu.
- Ostatecznie pojawia się demo "Tribes of the East" - daje szansę zapoznać się z frakcją barbarzyńców oraz altenatywnymi ulepszeniami demonów i rycerzy.

październik
- Pojawiają się pierwsze informacje odnośnie planów na Heroes VI. Powiedziałbym, że to było do przewidzenia :).
- WRESZCIE - następuje oficjalna premiera "Tribes of the East". Przynajmniej na świecie. My niestety do dzisiaj nie mamy jeszcze wersji polskiej.
- Z kolei wersji polskiej doczekuje się patch "script update" do WoGa.
- Pojawia się "zapowiedź" "Heroes Complete Edition" - zestawu mającego zawierać wszystkie części HoMM - od 1 do 5 z dodatkami.
- Ubisoft wypuszcza patch 1.6 do Heroes V m.in. z przyciskiem "czekaj". Dłużej czekać już chyba na to nie można było...
- Grota zmienia serwer, a także ma "nowy" adres - acidcave.net :)

listopad
- Ostatnie jak dotąd przesunięcie polskiej premiery TotE przez CD-Projekt - tym razem na styczeń 2008.

grudzień
- W CD-Action pojawia się po latach recenzja In the Wake of Gods :).
- Pojawia się spory zestaw screenów z nadchodzącego "Heroes Online". Jak dotąd nie słychać o planach wydania gry na rynkach zachodnich.
- Ubisoft zapowiada grę "Heroes Kingdoms" - wieloosobową grę sieciową dostępną z poziomu przeglądarki internetowej.


A więc w kilku słowach?
W sumie w tym roku pojawił się drugi dodatek do H5 - przynajmniej za oceanem.
I niewiele więcej. Oczywiście oprócz informacyjnego i promocyjnego szumu, jaki stworzył Ubisoft wokół niego.
o WoGu i Equilibris bardzo mało było słychać, a o Might and Magic jeszcze mniej.
Natomiast dobrze, że powstają inicjatywy fanowskie w związku z H5 - zwłaszcza te, które mają przywrócić elementy ze Starego Świata.

Na pewno jest to lepsze niż lata, kiedy nie pojawiała się praktycznie żadna nowa gra HoMM-MM, aczkolwiek jak dla mnie ów szum pozostawia pewien niesmak po tym roku. Pozostaje mi życzyć wszystkim, abyśmy w roku przyszłym znów mogli odwiedzić nowe (a może i stare?) krainy ze światów Mocy i Magii bez wspomagania marketingowego :).
Acid Dragon
Wasze komentarze (0)
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Proroc3Y - 19 paź - 21:18
Proroc3Y - 19 paź - 21:03
witchking - 16 paź - 14:31
Andruids - 14 paź - 13:38
Joker222 - 12 paź - 10:44
Kastore - 3 paź - 15:41
Alistair - 26 wrz - 17:29
avatar - 25 wrz - 16:52
majaczek - 24 wrz - 22:05
Zombie - 22 wrz - 16:23
Exo - 21 wrz - 00:07
Blaza - 18 wrz - 10:47
Kastore - 16 wrz - 12:45
Szaman - 9 wrz - 16:18
adamnavel - 9 wrz - 12:05
Szaman - 4 wrz - 21:31
Bajan - 4 wrz - 15:21
Kastore - 24 sie - 19:01
now - 22 lip - 06:58
Trith - 13 lip - 15:48
Kastore - 6 lip - 16:07
Bezimienny111 - 1 lip - 13:26
dextereczek - 29 cze - 16:53
dextereczek - 28 cze - 13:53
Cheshire - 19 cze - 02:07
Kuririn - 9 cze - 17:59
© 2003-21 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt