Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Właściciel praw do serii Might and Magic znowu ma kłopoty. Z powodu opóźnień w produkcji kolejnych tytułów i obaw o ich jakość, kurs jego akcji na paryskiej giełdzie spadły w ciągu roku o 41%. Co czyni go łakomym kąskiem dla branżowych potentatów. Wśród zainteresowanych inwestorów, których Gry-OnLine wymieniają za Bloombergiem znajdują się m.in. Blackstone Inc. i KKR & Co., są to fundusze inwestycyjne znane z działań w różnych sektorach biznesu.

Jeśli komuś ta wiadomość przywodzi na myśl dwuletnią batalię Ubisoftu z Vivendi, której swego czasu poświęciliśmy kilka niusów to musimy Was uspokoić. Rozmowy mają pozostawać na bardzo wczesnym etapie i ich wynik jeszcze nie jest przesądzony. Ponadto sam fakt, że w ogóle są prowadzone wskazuje na to, że nie może być mowy o powtórce z próby tzw. "wrogiego przejęcia" jakie wisiało nad rodzinną firmą braci Guillemot w latach 2016-2018.
Nicolai
Wasze komentarze (22)
25 kwi - 11:14

LuckyClover
Herosi biedy i kryzysu :(
25 kwi - 13:56

Szaman
Spokojnie to nic nie znaczy dla marki MM... Nie zabijesz coś, co już jest martwe:) Nawet sądzę że gdyby ubi sprzedał prawa do MM, to może ktoś by ożywił markę i CHOĆ jeden porządny tytuł wydał...

Osobiście już nie oczekuje nowych Herosów czy od strony UBI, czy kogokolwiek. Dajmy tej serii w końcu umrzeć w spokoju. I skupmy się na tytułach które mamy. Doom 1/2 czy Quake mają już 25+ lat i do dziś żyją dzięki map packów i modów.
25 kwi - 14:17

Nicolai
True that, strategie turowe jako gatunek podzieliły los przygodówek i nie ma co liczyć na kolejną część Hirków, bo to byłoby wyrzucanie pieniędzy w błoto. Niezależnie od tego czy prawa do marki należałyby do Ubisoftu czy jakiegokolwiek innego podmiotu.

Jedyna inicjatywa jaka miała prawo się udać to reedycja H3, które cieszy się niesłabnącą popularnością, ale Francuzi, jak to mawiał Walaszek, dali z siebie całe 30% i zamiast Age of Empires II: Defomotive Edition mieliśmy Warcrafta III: Reforged :P
26 kwi - 19:11

Sir Galuf
Przejęcie Ubisoftu przez jedno z tych przedsiębiorstw w sumie mogłoby przynieść serii MM coś dobrego (Kto wie, może mielibyśmy powtórkę z czasów kiedy serię kupił Ubisoft od 3DO) - nawet jeśli strategie turowe umarły, to wciąż byłaby szansa na jakiś nowy tytuł np. w stylu Wiedźmina czy Diablo osadzony w jakimś nowy ciekawym uniwersum - no cóż, czas pokaże :p
26 kwi - 19:41

Fandor
Nicolai faktem jest, że Ubi ma silne marki, pod którymi tworzy gry AAA aRPG czy innych najpopularniejszych gatunków.

Ja osobiście bardzo bym chciał, aby ktoś przejął markę MM, wrócił do starego uniwersum i rozwijał je poprzez takie gry, ale chyba nie mamy co na to liczyć.
26 kwi - 21:26

Lukas715
Cytat: "strategie turowe jako gatunek podzieliły los przygodówek", to chyba żyję w innej rzeczywistości. Na czas pisania tego posta, Civilization VI 35 737 graczy online, Warhammer II 9 342 (można się spierać czy to typowa turówka, gdyż bitwy w czasie rzeczywistym, ale rasowa strategia fantasy), Warhammer III 9 284 graczy online. Resztę mi się nawet nie chce sprawdzać, nie wspomnę o kapitalnej sprzedaży XCOM II. Ostatnia część Heroes VII się nie sprzedała dobrze, bo gracze zawiedli się zabugowaną częścią szóstą. Gdyby twórcy Cywilizacji wypuścili grę tak zabugowaną, też by mogli liczyć tak kiepską sprzedaż.
27 kwi - 08:46

Warmonger
Ubisoft wydaje kiepskie gry, bo tnie koszty i obcina kupony od znanych marek... Jednak fundusze inwestycyjne będą robić to samo. Fundusze interesuje tylko czysty zysk, obojętnie czy to z produkcji gier, smartfonów, czy ziemniaków.
27 kwi - 15:23

AquaInferus
Prawdziwi hiros i M&m tylko od 3DO i nie mam na myśli konsoli . Hmm to nie może być przypadek ze mają takie same loga czekam na reamastery częsci 1-9 i wskrzeszenie oryginalnego uniwersum gry a nie tego czegoś od części piątej do 7 . 7jeszce nie odważyłem się odpakowac
27 kwi - 15:49

Nicolai
@Lukas715: To, że turówki podzieliły los przygodówek nie znaczy, że nie ma kilku tytułów, w które ludzie chcą grać, ale o to, że ich nisza znacznie się skurczyła.
27 kwi - 20:11

Lukas715
@Nicolai i nie zgodzę się, niestety ale doskonale pamiętam czasy świetności serii czyli wyjście HoMM III. Wtedy turówki absolutnie nie były w topie gier strategicznych, a królowały strategie RTS oraz gry FPP (DOOM, Duke Nukem itp.). Obecnie jest wiele świetnych turówek. Seria Endless Legend (ze swej strony bardzo polecam) sprzedaż między 1 a 2 mln, co w przypadku tak niszowej strategii jest kapitalnym wynikiem. Popatrz na gry Paradoxu, mała firemka, która robiła bardzo rozbudowane i niszowe strategie, rozrosła się do pokaźnych rozmiarów. Tylko i wyłącznie dzięki wysokiej jakości swoich produkcji. Wiem, że polskie społeczeństwo głupieje, co widać nawet po portalach growych, gdzie trylion wiadomości o Wiedźminie 3, ale o strategiach ekonomicznych czy turowych nie ma komu pisać, bo nowe pokolenie redaktorów po prostu się na tym nie zna i nie ma w sobie pasji do czegokolwiek oprócz małpiego pędu za tym co akurat modne. Na świecie wcale nie wygląda to tak źle i są twórcy, którzy tworzą świetne gry strategiczne, jak również gracze które te gry ogrywają. Czego świadectwem jest ten świetny portal na którym i piszemy i ludzie którzy go tworzą. :)
28 kwi - 09:46

Nicolai
I ile graczy online ma Endless Legend? Z tego co widzę to średnia z ostatnich 30 dni wynosi nieco ponad 200. Czy to wynik pozwalający na powiedzenie, że strategie turowe mają się dobrze?
https://steamcharts.com/app/289130
28 kwi - 19:00

Lukas715
@Nicolai nie sprawdzałem konkretnie Endless Legend pod kątem aktualnie graczy online, jednak sprzedaż na poziomie między 1 a 2 mln strategii turowej mało znanego studia robi wrażenie. Dodam, że dla AMPLITUDE Studios główną serią gier był Endless Space, a obecnie rzucili rękawice słynnej Civilization wydając, a jakże strategię turową Humankind. Na godzinę 18:45 1 422 graczy. Nicolai żebyśmy się dobrze zrozumieli, strategie turowe nigdy nie były głównym gatunkiem gier. W czasach HoMM III były Age of Wonders oraz Disciples. Też wielkiej kariery nie zrobiły, oprócz tego Panzer Generals, Call to Power, dogorywająca seria turówek Warlords i oczywiście Civilization. Praktycznie wszystkie serie padły szybko, sprzedaż nie była rewelacyjna. Większość grała w gry akcji, RTS lub ewentualnie RPG, a w zasadzie ARPG. Baza graczy strategii turowych od lat jest na podobnym poziomie, i nie jest to poziom mały, o czym świadczy zamieszanie przy Songs of Conquest. Nie można się sugerować Polską branżą redaktorów growych. Jak już jesteśmy przy źródłach serii HoMM, warto napisać też o serii Warlords. Odkurzyłem sobie Wardlords IV, uważana za takie niechciane dziecko, ale gra się bardzo przyjemnie.
29 kwi - 09:52

avatar
Chyba tu chodzi o życzeniowość graczy, którzy sądzą, że Ubisoft, bądź ktoś kto przejmie markę wyda na kolejnych hirków kto wie jaki budżet. Jeśli zdecyduje się wydać H8, to będzie tej odsłonie bliżej do indie gier, gdyż same turówki są peryferiami rynku gier. Jak zrobią jakiś tytuł AAA, to bardziej w stylu World of Warcraft.
29 kwi - 14:12

Nicolai
> Nicolai żebyśmy się dobrze zrozumieli, strategie turowe nigdy nie były głównym gatunkiem gier.
@Lukas715: Ale ja jestem tego świadomy. Niemniej nie zmienia to faktu, że rynek i tak im się skurczył. Spójrz ile turówek czy w ogóle strategii wychodziło 20 lat temu a ile teraz. Nowe tytuły można policzyć na palcach jednej ręki i głównie są to kontynuacje starych, dobrze znanych, serii.

@avatar: Poza tym tutaj pojawia się jeden problem, wewnętrzna konkurencja ze strony H3. Ciężko sprzedać nową odsłonę kiedy ludzie cały czas zarywają nocki w starej części, która w ich uznaniu jest ultymatywnymi Hirołsami. Jedyne co mogłoby się udać to powtórzenie tego co zrobił M$ z AoE 2 ;)
29 kwi - 19:21

AmiDaDeer
Tak całkiem szczerze powiedziawszy to już pal licho losy Might and Magic, bo ta seria jest żywa wyłącznie dzięki inwencji twórczej bardzo zdolnego fandomu. Sam spadek akcji Ubisoftu jest wspaniałą wiadomością - może chociaż w ten sposób zostanie oddana Guillemotowi i jego klice sprawiedliwość za to, na jakie parszywe i ohydne rzeczy przyzwalali w swoim miejscu pracy. Nawet gdyby nagle postanowili zrobić nowe Heroes i byłaby to gra na wysokim poziomie, to dalej mamy do czynienia z korpo zamiatającym pod dywan doniesienia o mobbingu i przemocy - a tego nawet najlepsza gra komputerowa w historii ludzkości nie usprawiedliwi.
29 kwi - 20:56

avatar
"Jedyne co mogłoby się udać to powtórzenie tego co zrobił M$ z AoE 2 ;)"

A to by cofnęło scenę modderską o lata. Nowy silnik gry to nowe adresy pamięci, tablice, kod. Ogarnięcie tego przez reverse engennering jak i rendering Cove do większych częstotliwości nie byłoby ani proste, ani szybkie. A ile ludzi wróciłoby do wersji Complete, mimo bardzo dobrego remastera? Czy taki 'ubisoftowe' lobby byłoby regularnie aktualizowane?
30 kwi - 13:15

Nicolai
To prawda, zmiana silnika, formatów i tak dalej było jednym z powodów, dla których H3HD przeszło niemal bez echa. Jeśli chcieliby zrobić jeszcze raz Remaster, ale porządnie to muszą uwzględniać scenę moderską.
1 maj - 00:47

Lukas715
@Nicolai i znowu nie mogę się do końca zgodzić. Strategii wychodzi dużo: Songs of Conqest, Anno 1800, Port Royal 4, Old World, Humankind, Age of Planetfall (bardzo polecam), King's Bounty 2, Northgard, Dune: Spice Wars, Warhammer III, Age of Empires IV, Ancestors Legacy, to tylko na szybko z głowy. Tylko na krajowym portalu GOL naliczyłem na PC 16 strategii w samym kwietniu. Nie mówiąc o takich o których nasza branża nawet nie ma pojęcia. Doskonale pamiętam czasy sprzed 20 lat, i aż tylu tytułów nie było. Nie mierz rynku tylko przez pryzmat upadku HoMM.
4 maj - 18:11

Crazy-AK47
Jeśli wierzyć Marzhinowi, to prawdopodobnie kolejny tytuł M&M to będzie jakiś shit związany z NFT i blockchainem:
https://www.celestialheavens.com/forum/16/17478
https://digitalinsightgames.com/home/press-release/
5 maj - 19:11

Hayven
To nie kolejny tytuł M&M, tylko kolejny tytuł JVC – a o tym już nawet była mowa na Smoczym Forum.
16 maj - 11:33

Nicolai
@Lukas715: Osobiście odnoszę wrażenie, że upierasz się na inne miary popularności niż ja, przez co nie możemy dojść do porozumienia. Jasne, strategie wychodziły, wychodzą i będą wychodzić, ale nie można stawiać znaku równości między tym co było a tym co powstaje. Age of Empires II żyje w świadomości po dekadach od premiery. O Songs of Conquest mało który gracz "mainstreamu" słyszał...
17 maj - 14:44

Lukas715
@Nicolai żadnych mitów, tylko fakty:). https://www.gry-online.pl/newsroom/songs-of-conquest-i-stellaris-overlord-bestsellerami-steam/za21e0b bestsellery na steamie. Skoro znalezienie się w pierwszej dziesiątce gier w najpopularniejszym sklepie z grami świadczy i tym, że żaden gracz "mainstreamu" o tej grze nie słyszał, to naprawdę nie wiem jak Cię przekonać. A mity o tym, jak to kiedyś było to jedynie mogę obalić żebyś empirycznie przejrzał prasę grową sprzed 20 lat. Na przełomie wieków mainstream ekscytował się Larą Croft, grali w Quake po lanie, trochę później w CS. Nawet bardzo popularne RTS upadały. Niestety dobrze pamiętam tamte czasy, jeszcze z kolegą zakładaliśmy firmę internetową, więc dla wiadomości tu obecnych nadmienię, że było nie mało graczy "mainstreamu" , którzy o Heroes of Might and Magic nie słyszeli.
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Warmonger - 12 lip - 12:58
dextereczek - 6 lip - 16:19
Darkem - 25 cze - 22:48
avatar - 23 cze - 21:20
Zu - 20 cze - 13:13
Akad - 20 cze - 12:28
Yaaqob - 19 cze - 10:46
Szaman - 18 cze - 18:50
adamnavel - 18 cze - 13:55
anonim1233 - 17 cze - 20:20
Kastore - 14 cze - 01:40
Szaman - 30 maj - 20:22
Warmonger - 30 maj - 09:12
Orzie - 29 maj - 11:38
Dydzio - 27 maj - 20:07
Hayven - 26 maj - 00:09
Evenis - 24 maj - 20:09
dziaduq - 22 maj - 16:18
CRW - 16 maj - 10:21
edeksumo - 9 maj - 13:33
FirePaladin - 6 maj - 17:41
Szaman - 1 maj - 15:22
dragoo2_2 - 28 kwi - 20:21
Akad - 27 kwi - 22:46
Kodzo19 - 22 kwi - 16:11
Górski Krasnolud - 21 kwi - 18:03
Andruids - 19 kwi - 02:14
Pointer - 18 kwi - 23:40
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt