Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Dziś dziewiąta i ostatnia frakcja w Kompendium Ashanu, czyli krasnoludzka Forteca. Tym razem nieco o tym jak zostać Królem pod Górami, jak budować maszyny parowe (i dlaczego jest to herezją) i jak wygląda broda Krasnoluda podczas namiętnej nocy. Do tego w posłowiu trochę o krasnoludzkiej religii i o Koboldach, a także dwustronicowe podsumowanie tłumaczenia wszystkich ksiąg Kompendium. Dzisiejsza księga jest bowiem finałem całego cyklu. Chociaż w książkowej wersji są jeszcze dwa obszerne rozdziały (na temat Smoczych Bogów i magii oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń), to jeszcze nie podjąłem decyzji o ich tłumaczeniu i publikacji. Jeśli tak będzie, to już poza dotychczasowym coniedzielnym cyklem. Moim celem było opracowanie polskich wersji fragmentów Kompendium opowiadających o dziewięciu frakcjach Ashanu i po 140 stronach (z czego 22 autorskich) i wielu godzinach pracy, mogę powiedzieć, że to się udało.

Bardzo dziękuję Rabicanowi za korektę językową, Darkenie [JB] za tutoring graficzny i wszystkim Mieszkańcom Groty, którzy wspierali projekt pozytywnymi komentarzami. To zawsze pomaga.
Miłej lektury!

Acid Dragon
Wasze komentarze (11)
11 lut - 10:14

Sir Galuf
NARESZCIE!!!!!!!!!! Moja ulubiona frakcja :-)
11 lut - 10:20

Sobieski
Gratuluję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Solidnie i starannie wykonana ciężka praca. Mam nadzieję, że pozostałe dwa rozdziały też zostaną przetłumaczone na język polski. Może na tegoroczne święta Bożego Narodzenia, a może trochę szybciej na Wielkanoc. :)

Mam tylko jedno pytanie. Czy kolejność poszczególnych rozdziałów w kompendium odpowiada kolejności publikowania rozdziałów na stronie głównej czy kolejności rozdziałów w dziale "Kompendium Ashanu"? Pytam, ponieważ są to dwie różne kolejności, a jestem ciekaw jak to wygląda w oryginale. Sylvan był opublikowany jako pierwszy, a w dziale jest jako trzeci.

Jeszcze raz gratuluję!
11 lut - 10:36

Alamar
1. Historia Ashanu (chronologia)
2. Bogowie i Magia
3. Akademia
4. Przystań
5. Twierdza
6. Inferno
7. Las :P
8. Nekropolia
9. Forteca
10. Loch
11. Sanktuarium
11 lut - 10:56

Acid Dragon
Żadne z tych.
Kolejność działów w książkowej wersji Kompendium jest trochę nielogiczna, więc chciałem ją zmienić. Np. najpierw są omawiani Orkowie, a dopiero potem Demony.

Na stronie uznałem, że lepiej będzie zacząć od frakcji, która - choć chronologicznie wcale się pierwsza nie pojawiła - to jednak jest podstawą fabuły w grach Heroes V-VII, czyli Przystań. Za nią zaś umieścić frakcję Inferno, która z kolei napędza cały konflikt Ashanu. Potem Sylvan i Akademię jako frakcje "pierwotne", który dały początek innym - Nekropolii, Lochowi i Twierdzy, a na końcu w miarę wyizolowane fabularnie Sanktuarium i Fortecę.

Podczas publikacji jednak nie chciałem zaczynać od Przystani, która to księga już była opublikowana 6 lat temu, tylko zacząć od czegoś nowego. Stąd Sylvan.

Nie ma jednej poprawnej kolejności ksiąg. Jednak jeśli ktoś chciałby je ułożyć dokładnie w takiej kolejności jak w oryginalnej wersji Kompendium, to podaję:

Akademia - Przystań - Twierdza - Inferno - Sylvan - Nekropolia - Forteca - Loch - Sanktuarium
11 lut - 13:50

Kurek
Bardzo dziękuję za to kompendium. Świetnie wykonane.

Co do krasnoludków...
Uważam Fortecę za bardzo fajną, sensowną frakcję. Liczyłem w posłowiu na wzmiankę o jednej "fabularnie" trudnej jednostce z HV. Mam na myśli: Tana, Władcę Piorunów i Władcę Płomienia. Ten pierwszy miał po polsku inne, dziwne tłumaczenie, na które wolę spuścić zasłonę milczenia. W HVII Tan jest jedną z klas bohaterów, więc pozostaje pytanie, czy jego ulepszenia można uznać za wariacje wyżej postawionego Tana?

"Tan jest nie tylko wielkim wojownikiem, ale także i magiem. Potrafi teleportować się wśród jednostek wroga, by brutalnie znokautować je swoim młotem. Co więcej, jego broń godzić może we wrogów błyskawicami, na które sam Tan jest całkowicie odporny. "

"Władcy płomienia to mężni wojownicy, którzy poświęcili swoje życie hartowaniu swoich ciał w ogniu. Jeden raz w trakcie bitwy może on uderzyć w wybrany cel oraz sąsiednie jednostki potężnym wybuchem płomieni."

"Ci przerażający wojownicy dzierżą śmiertelnie niebezpieczne topory, ale jeszcze bardziej zabójcza okazuje się ich magia, uwalniania spod zaciśniętych pięści, zabijająca przeciwników uderzeniami piorunów. Wrogowie nie są w stanie znaleźć przed nimi jakiejkolwiek ochrony... "

Opis fabularny z HVII:
" Tanowie są tarczami swego ludu. Utrzymają pozycję w każdej sytuacji. Wszystko za sprawą ich męstwa, zdolności obronnych jak i znajomości magii runicznej. Dodatkowo specjalizują się w ekonomii i okrzykach wojennych."

Ciekawym nawiązaniem do HV jest to, że mają w HVII dobry dostęp do magii ognia i powietrza. Może dałoby się fabularnie połączyć tych wielkoludów-krasnoludów z klasą bohatera w HVII?
11 lut - 14:02

Hayven
W Kuźni Przeznaczenia jednostka podstawowa nazywała się "Piorun", w Hordach - "Władca Piorunów". Co jest dziwnego we "Władcy Piorunów"?
11 lut - 14:52

Darth Ponda
Gratulacje dla Smoka i wszystkich osób pracujących przy projekcie. Świetna robota.
11 lut - 15:24

Demorator
Jedyne co mogę powiedzieć to: Dziękuję Ci Smoku i wszystkim, z którymi współpracowałeś.
2 mar - 14:06

Zaratustra
Ponoć dodatkiem do następnego numeru CD- Action mają być Heroes VI. Może to dobra informacja na jakiegoś Mikro-niusa
2 mar - 23:58

Andruids
Szczerze? Mnie bardziej do kupna zachęca plakat z Kingdom Come: Deliverance ^^
Dlatego kupię ten numer... zapewne kiedy zobaczę go za 2 tygodnie na targu, za 50% ceny : p
4 mar - 10:11

Zaratustra
Mnie w sumie również, zwłaszcza że odrzuca mnie stylistyka i mechanika szóstki, ale pomyślałem, że to zawsze coś powiązanego z Heroesami
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Zajda - 15 lip - 11:53
Darkem - 15 lip - 09:37
klimat93 - 14 lip - 12:50
Warmonger - 12 lip - 12:58
dextereczek - 6 lip - 16:19
avatar - 23 cze - 21:20
Zu - 20 cze - 13:13
Akad - 20 cze - 12:28
Yaaqob - 19 cze - 10:46
Szaman - 18 cze - 18:50
adamnavel - 18 cze - 13:55
anonim1233 - 17 cze - 20:20
Kastore - 14 cze - 01:40
Szaman - 30 maj - 20:22
Warmonger - 30 maj - 09:12
Orzie - 29 maj - 11:38
Dydzio - 27 maj - 20:07
Hayven - 26 maj - 00:09
Evenis - 24 maj - 20:09
dziaduq - 22 maj - 16:18
CRW - 16 maj - 10:21
edeksumo - 9 maj - 13:33
FirePaladin - 6 maj - 17:41
Szaman - 1 maj - 15:22
dragoo2_2 - 28 kwi - 20:21
Akad - 27 kwi - 22:46
Kodzo19 - 22 kwi - 16:11
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt