Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały



Witaj nieznajomy.
FacebookRSS
Dzisiejszy fragment Kompendium poświęcony jest Czarodziejom z Akademii. W historii Ashanu frakcja ta okazała się niezwykle "płodna", gdyż dająca początki aż dwóm innym stronnictwom, a także wielu stworzeniom z pozostałych. W opracowaniu oprócz skomplikowanej historii Siedmiu Miast znajduje się też m.in. spis najsłynniejszych Czarodziei oraz relacje z innymi frakcjami, a w "posłowiu" trochę o postaci Siódmego Smoka i o jego uczniach.


Dodatkowo, wszystkie poprzednie "księgi" znajdziecie tutaj:

Acid Dragon
Wasze komentarze (20)
7 sty - 17:12

MinosKing
Acid potrafisz zaskoczyć. :P Bardzo przyjemnie się czyta kolejny tom Księgi, zawsze się zastanawiałem jak to jest z tą Akademią. A teraz wystarczy tylko odwiedzić Księgę na jej temat i wie się więcej o samej Akademii. :)
7 sty - 19:27

Dark Dragon
Dobra robota, chętnie kupiłbym jeszcze raz całe Kompendium dla takiego wydania ;).
7 sty - 19:41

Kurek
Bardzo dziękuję za te pdfy. Są świetne!
7 sty - 20:41

Alamar
"Nie wiemy o nim praktycznie nic – nawet tego, jak wyglądał ani jakiej był płci (choć autorzy dawali kilka razy znać, że mógł być kobietą)."

To dziwne, bo w kompendium parokrotnie Siódmego Smoka określono jako "on".
7 sty - 20:58

Acid Dragon
Cały czas jest określony jako "on", nie tylko w Kompendium. Językowo (zarówno w angielskim, jak i polskim) rodzaj męski jest domyślny dla przypadku wszystkich postaci, co do których płci nie jesteśmy pewni. Bywa to kłopotliwe, ale jest chyba bardziej zręczne niż używanie innych rozwiązań - np. formy nijakiej lub cały czas pisanie np. "he or she".

Innymi słowy, używanie formy "on' wcale nie oznacza, że to na pewno mężczyzna. Czasami znaczy, że tylko się tego domyślamy.

Jak jest w tym przypadku? Cóż. Słowa autorów o tym, że nie wiemy czy to był mężczyzna czy kobieta wg mnie mogą oznaczać dwie rzeczy. Albo jest to kobieta, tylko jeszcze nie można tego powiedzieć, bo ma to być zaskoczenie, albo jest to luzem rzucony tekst mający zwiększyć "tajemniczość" postaci. Technicznie jest jeszcze trzecia możliwość, czyli że jeszcze tego nie ustalono (a jakiegoś rodzajnika trzeba było używać), ale w tę wątpię.
7 sty - 21:23

Alamar
"Using his newfound powers and authority..."
"Sar-Elam began life as a Human prophet. In fact, he was the first and the most powerful Wizard that ever lived."
I tak dalej...

Słowo "on" nie jest używane tylko jako zamiennik dla jego imienia czy tytułu. Nawet tam, gdzie można było nie korzystać z określenia jego płci, zaznaczono, że to on.
Od początku (od Heroesa V) Siódmego Smoka określano jako mężczyznę:

"Sar-Elam the first wizard reaches the conscience of the Dragon of Order who teaches him on the nature of matter and spirit and shows him the higher path of power. Enlightened by his new understanding, Sar-Elam becomes the Seventh Dragon."

Dopiero po wydaniu Heroesa 6 autorzy postanowili na siłę stworzyć "tajemnicę" wokół niego twierdząc, że nikt nie jest pewien jego płci. Wcześniej nikt nie mieli jakichkolwiek wątpliwości odnośnie tej kwestii.
7 sty - 21:24

Kurek
Na swoim posągu siedzącym na kapliczce wygląda jak miły starszy pan. Tak, wiem że to tylko detal, ale jednak warto ten fakt zauważyć.

https://i.imgur.com/OgK7ycs.png
7 sty - 21:35

Dark Dragon
Interpretacja postaci w obecnych czasach (ok. H5) może być różna, podobnie jak w naszym świecie większość dzieł reprezentuje głównego boga swojej religii jako mężczyznę. Dawniej (H7-H6) posągi reprezentują zakapturzoną postać - http://www.h6.acidcave.net/sphinx/sar-elam.jpg
7 sty - 21:44

Alamar
Ależ Kurek przedstawił właśnie ten zakapturzony posąg takim, jakim jest w grze.
7 sty - 21:51

Acid Dragon
Oczywiście pewne zmiany i niezgodności fabularne następowały (zwłaszcza po Heroes V) i sam na pewne się natknąłem podczas tłumaczenia ksiąg. Niemniej jednak w tym przypadku używanie formy "his" czy "he" nawet w miejscu, gdzie nie trzeba było używać rodzaju męskiego naprawdę nie uważam za żadne "zaznaczenie" płci, ani za "brak wątpliwości", a jedynie za sytuację domyślną. Nie widzę problemu z używaniem formy męskiej gdzie tylko jest to możliwe do czasu jednoznacznego ustalenia płci.

Akurat w tym przypadku to nie musi być zmiana czy niezgodność. Ale też nie można tego wykluczyć.

Tak czy inaczej, informacje o niepewności co do płci Siódmego Smoka pojawiają się zarówno w informacjach od twórców, jak i w niektórych tekstach, np. opisach Dżinnów. Według mnie nie pojawiły się tam bez powodu i dlatego zdecydowałem się o tym wspomnieć.

Co do posągów, czy różnorakich wizerunków Siódmego Smoka, to fabularnie są to po prostu wyobrażenia mieszkańców Ashanu. Podobnie jak wyobrażenie Ashy jako sześcioramiennej kobiety tudzież ludzkiej dziewicy, matki czy staruchy, choć jesteśmy raczej pewni, że Asha to jednak smoczyca.
7 sty - 22:18

Etharil
Acidzie, malutka uwaga - w języku angielskim domyślnie przyjętą formą dla osoby, której płci nie jesteśmy w stanie ustalić jest wyrażenie "They", np w sytuacji, kiedy rozmawiamy z kimś przez telefon lub kiedy informacja, jaką posiadamy, nie daje nam pewności, czy to mężczyzna bądź kobieta. To + fakt, że Siódmy Smok w tekstach jest opisywany jako on oraz jego kaplica przedstawia go jako mężczyznę sprawia, iż powiedziałbym raczej, iż jest on mężczyzną. :P
7 sty - 22:30

bRyland
@Krotos
Nie wymagaj od Francuzów aż takiej znajomości języka angielskiego :P
7 sty - 22:36

Alamar
>>>Tak czy inaczej, informacje o niepewności co do płci Siódmego Smoka pojawiają się zarówno w informacjach od twórców, jak i w niektórych tekstach, np. opisach Dżinnów. Według mnie nie pojawiły się tam bez powodu i dlatego zdecydowałem się o tym wspomnieć.

Ależ nie mam Ci za złe (ani chyba nikt inny), że o tym wspomniałeś, ani o tym, że twórcy rzucili graczom "mystery boksa" z płcią Sar-Elama. Chodzi mi jednak o to, że po prostu od początku naszej przygody z Ashanem WIEMY, jakiej płci on był, co ma potwierdzenie w grach i tekstach pobocznych, jak Kompendium Ashanu właśnie. Twórcy mogą sobie twierdzić różne rzeczy, ale jeśli gra pokazuje coś innego, to mimo wszystko ich słowo wtedy jest mało wiarygodne.
7 sty - 22:37

Acid Dragon
Nie jestem anglistą, ale wydaje mi się, że forma "they" jest stosowania od relatywnie niedawna, jako "poprawna politycznie". Rabican znalazł tekst w angielskiej Wikipedii, który brzmi:

"In languages with masculine and feminine gender, the masculine is usually employed by default to refer to persons of unknown gender, and to groups of people of mixed gender."
https://en.wikipedia.org/wiki/Grammatical_gender

W każdym razie, sądzę, że każdy może mieć własne zdanie. W Kompendium napisałem, że płeć Siódmego Smoka jest nieznana na podstawie słów twórców i niektórych tekstów. Niewykluczone, że to nieścisłość, nadinterpretacja lub błąd, ale ze względu na poparcie źródłami uważam, że mogłem tak napisać. Zgodnie z moją wiedzą zaś nigdzie nie napisano wprost, że Siódmy Smok był mężczyzną, synem, ojcem, czy jakkolwiek inaczej, co jednoznacznie określałoby jego płeć. Określany jest niemal wyłącznie jako "wizard", a ten termin również może być używany do kobiet. Tu przykład: "The wizard Gazal"
https://youtu.be/ekuFUvVhkV0?t=36s
7 sty - 22:47

Etharil
Forma 'They' nie ma nic wspólnego z poprawnością polityczną na całe szczęście. Te wszystkie inne potworki (Zher, Xhe i inne onomatopeje) za to już tak. ^^
8 sty - 00:02

Nicolai
Z ciekawości... gdzie były sugestie jakoby Elam był kobietą? Bo w ogóle nic nie kojarzę :(
8 sty - 00:44

Acid Dragon
Konkretne źródła mówiące wprost, że nie wiemy, czy był mężczyzną czy kobietą (a to w połączeniu z domyślną formą męską sugeruje, że może być inaczej niż to się wydaje) to:
- opis dżinów w Kompendium Ashanu
- opis dżinów ("komentarz Kaspara") ze strony Heroes VII: https://mmh7.ubi.com/en/factions/academy/creatures/djinn
- prezentacja (słowna) Erwana Le Bretona podczas Might and Magic days w Warszawie, w roku 2012

Być może jeszcze jest coś o czym zapomniałem. "Komentarze Kaspara" najpewniej pisał Marzhin, człowiek w Ubisofcie zagłębiony w fabułę Ashanu. W połączeniu z tekstami Erwana, człowieka odpowiedzialnego za cały świat fabularny brzmiało to dla mnie na tyle sugestywnie, że wg mnie to coś więcej niż tylko robienie na siłę tajemnicy. Tego typu teksty od autorów dotąd zawsze coś zwiastowały.

Przykładowo, przy okazji premiery H7 Erwan wspomniał, że Sandro podobno został zniszczony przez Cyrusa, ale tak naprawdę tego nie wiemy. Do tej pory oficjalnie nie było wątpliwości. Cyrus zabił Sandro i end of story. Ponieważ jednak Sandro miał się najprawdopodobniej pojawić w grze Marzhina (Dark Messiah 2), autorzy zaczęli wprowadzać wątpliwości. Brzmi znajomo? :P
8 sty - 00:58

Alamar
Nope. Marzhin w przypadku Sanda z Ashanu, którego historię stworzył i którego jest niejako "ojcem", wziął słowa Markala z Heroesa V i na podstawie tego próbował wskrzesić trupa. Jednak bazował na czymś, co było udokumentowane w grze, a nie zaczął twierdzić coś sprzecznego z dotychczasowymi ustaleniami.
8 sty - 01:31

Acid Dragon
Alamarze, przepraszam, ale chcę jeszcze raz podkreślić, że nie zgadzam się z Twoją opinią, jakoby były jakiekolwiek "dotychczasowe ustalenia". Nie było. Nie było jasno powiedziane kim jest Sar-Elam, a stosowanie rodzajnika męskiego naprawdę nie jest dowodem.

Podobnie jak nie było jasnego opisu bitwy Cyrusa i jednoznacznego dowodu, że Sandro faktycznie zginął.

W opisach fabularnych często pewne rzeczy zakładamy. I na ogół zakładamy prawidłowo. Trudno oczekiwać, że wszystko będziemy poddawać w wątpliwość. Trudno też oczekiwać, że autorzy zawsze będą wszystko jasno precyzować i udowadniać. Czasami to robią - np. w postaci filmików fabularnych i dialogów. Czasami jednak autorzy pozostawiają w swych tekstach na tyle dużo "luzu", żeby potem powiedzieć "a jednak nie, tak naprawdę było inaczej". A w jeszcze innych wypadkach tworzą tzw. retcony i tłumaczą, że wcześniej ustalone fakty tak naprawdę są inne.

W tym przypadku co najmniej od czasów tworzenia Heroes 6 autorzy wspominali o niepewności co do płci Sar-Elama. Wcześniej (za czasów Heroes 5) o tym nie wspominali, ale generalnie za czasów Hereos 5 nie wspominano o wielu rzeczach. Wiele rzeczy się od czasów Heroes 5 zmieniło - m.in. podział magii żywiołów, księżyce Ashanu, czy fakt, że Raszasy opisywane są jako "duchy przepełnione zemstą", a nie Zwierzoludzie.

Dziś większość z nas te rzeczy ignoruje i przyjmujemy, że to były dopiero początki, a kanon ustalił się dopiero w późniejszych grach. Naprawdę więc tak trudno założyć, że koncepcja kim był Sar-Elam została rozwinięta później?
8 sty - 09:48

Alamar
>>>Podobnie jak nie było jasnego opisu bitwy Cyrusa i jednoznacznego dowodu, że Sandro faktycznie zginął.

Opisu owszem nie było. Jednak właśnie uczeń Sandra, Markal, wspominał, źe jego mistrz zginął śmiercią ostateczną. Tak, Heroes 5 jest wątpliwym źródłem informacji jeśli chodzi o kanoniczność, zwłaszcza przez późniejsze retcony (jak choćby przytoczone księżyce), ale ten bohater byłby pierwszym, który miałby jakiekolwiek wątpliwości odnośnie unicestwienia Sandra. Wprawdzie w opisie miasta Lorekeep wspomniano o możliwosci ducha Sandra, nawiedzającego ruiny tego miasta, ale jeśli dobrze pamiętam sami twórcy za czasów H5 przyznali, że Sandro naprawdę był martwy. A potem Marzhin dołączył do zespołu, rozwinął historię Sandra, wyklarował wiele niejasności z Heroesa 5 i 6 (podstawki) i postanowił wykorzystać ten opis Lorekeepu, by przywrócić Sandra do (nie)życia. Innymi słowy postanowił zretconować historię lisza, ale jako że Dark Messiah 2 się nie ukazał, to kanonicznie Sandro wciąż jest (ostatecznie) martwy.
Zresztą Marzhin wielokrotnie powtarzał, że jego słowa to teorie i dopóki nie znajdą potwierdzenia w grach, dopóki zostaną tylko teoriami.

Podobnie w przypadku Sar-Elama. W grach opisany i przedstawiany jest jako mężczyzna. Owszem, pojawiły się wątpliwości odnośnie jego płci, ale dopiero podczas wydania dodatków do Heroesa 6 (dodatków, nie podstawki) i to na podstawie płci dżinnów (zauważ, że tam jest to wspomniane). Nie stwierdzono jednak, że to kobieta/mężczyzna, ale jedynie dorzucono graczom tajemnicę, by się nad nią "głowili". Nie dano nam nowych faktów, ale też nie zanegowano informacji z poprzednich gier i tekstów.

A jeśli chodzi o Erwana Lebretona, bo jeśli dobrze pamietam, to z jego ust padły słowa o możliwych płciach Sar-Elama, to niejednokrotnie to co on twierdził, a co ostatecznie dostalismy w grach trochę się różniło. Choćby powiązanie Ashanu ze starym uniwersum. Ashan miał nie być w żaden sposób powiązany z uniwersum NWC, ale jak wiemy z dodatku Sandra do Heroesa 6 i z MMX (których autorem fabuł jest Marzhin), takie powiązania są możliwe. Nie twierdzę, że Erwan nie ma racji albo że nie zmienił zdania, ale jego słowa są co najmniej... wątpliwe. Podobnie jak to było z jego poprzednikiem za czasó Heroesa 5 - Fabrice'em.
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Woo-Cash - 19 kwi - 13:37
Andruids - 19 kwi - 02:14
Pointer - 18 kwi - 23:40
Nicolai - 17 kwi - 20:56
Trolldaeron - 16 kwi - 18:45
Tarnoob - 13 kwi - 02:27
Tarnoob - 11 kwi - 00:39
Nezerith - 6 kwi - 09:58
Hayven - 5 kwi - 23:09
Major Disaster - 3 kwi - 23:14
Dydzio - 2 kwi - 18:04
Bajan - 2 kwi - 13:41
Andruids - 31 mar - 14:56
avatar - 28 mar - 20:57
mastercook - 27 mar - 22:50
Fandor - 27 mar - 12:13
Sobieski - 26 mar - 23:08
Jacob - 24 mar - 17:09
Bezimienny111 - 13 mar - 09:28
Andruids - 13 mar - 02:28
Kastore - 7 mar - 20:44
Alexei Griffin - 4 mar - 19:00
ShEv441 - 2 mar - 10:44
macowiec - 1 mar - 23:44
Kastore - 29 lut - 21:48
Godzilla - 29 lut - 17:46
Warmonger - 23 lut - 13:38
Dru - 21 lut - 12:31
Latarnik - 19 lut - 16:34
LordExegol - 6 lut - 13:40




© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt