Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Dziś umiera kolejna gra Mocy i Magii. Niestety, w związku z ciągiem złych decyzji po stronie Ubisoftu, gra przestała być opłacalna w utrzymaniu. Umierająca gra i tak była dość długo podłączona do maszyny podtrzymującej życie. Niestety, bez dalszego rozwoju i wsparcia, gra była skazana na niepowodzenie, pomimo ogromnego sukcesu, jaki pierwotnie odniosła. To już ostatni dzień, w którym możecie w nią jeszcze zagrać.
Na pocieszenia przygotowałem dla was dwa artykuły:
 • Mini-wywiad fabularny z Erwanem Le Bretonem
 • Pobojowisko - o tym co mogło być i o tym co dalej
  Dark Dragon
  Wasze komentarze (34)
  31 paź - 15:47

  Kastore
  Romero <3
  31 paź - 16:04

  Demorator
  Mało którą grę online będę tak dobrze wspominał. Dała mi wiele godzin wspaniałej rozrywki i tchnęła we mnie ducha kolekcjonera. Najważniejsze było to, że nie musiałem wydać ani grosza, a i tak (w mniejszym lub większym stopniu) mogłem konkurować z innymi graczami.
  31 paź - 16:07

  Demorator
  I jeszcze pytanie. Czy jest gdzieś dostępny pełny (szczątkowy, jakikolwiek-inny) opis mechaniki DoC-a? Jeżeli nie będzie się do czego odnieść, bo serwery zostaną zamknięte, to trudno będzie odtworzyć grę.
  31 paź - 16:43

  MinosKing
  Ech będzie mi brakowało tej gry :( to chyba pierwsza taka gra karciana w którą grało się z przyjemnością czy to z graczem AI czy żywym. Szkoda że dobra passa się tak szybko kończy ;/
  31 paź - 17:13

  Yogoort
  Wielka szkoda, mimo, że ostatnio tak często do niej zaglądałem, to była to najlepsza karcianka, w jaką mi dane było grać. Trzeba będzie wydrukować sobie karty i pograć z kolegami offline :)
  31 paź - 20:06

  Kurek
  Romero- bogaty kompozytor z cool łysiną i dużym bajcepsem. Są ludzie idealni chyba jednak...
  31 paź - 22:25

  Acid Dragon
  @Kurek Niestety zajęty ;)
  31 paź - 22:45

  Kastore
  No właśnie, fun fact - Romero jest gejem, jakby ktoś nie wiedział.
  31 paź - 22:51

  Lord Baffourd
  Czyli Michiru Yamane jest od dziś moim jedynym ulubionym kompozytorem.

  Odnośnie DoC, to naprawdę szkoda tej gry. Była to zacna karcianka. Już kiedyś chwaliłem autorów grafik, więc nie będę się powtarzał. Występowało w niej kilka postaci, o których chętnie bym się dowiedział nieco więcej, jak np. Hikyuu, Eleonore, albo Hasafah, a których biografie nie były (o ile się orientuję) poruszane - I to mimo iż zazwyczaj plwam kwasem na wszystko co dotyczy Ashanu.
  31 paź - 23:05

  Darkem
  @Kastore - I co to zmienia?
  1 lis - 08:49

  Sir Galuf
  Ehhhhh... prawie nigdy nie gralem w DoC-a, a jednak szkoda gry. Ale nie ma co płakać. Kiedyś seria się odrodzi. ;-)
  1 lis - 09:28

  gotri7
  "Z pewnością większość tych niewykorzystanych materiałów ujrzymy w przyszłości w tej lub innej formie w innych grach Might & Magic." Cytat z artykułu pod tytułem "Pobojowisko". Czy autor coś wie, czy jest zwyczajnie niepoprawnym optymistą?
  1 lis - 10:00

  Dark Dragon
  Autor nie tylko coś wie (w końcu był VIP-em), ale część z tych rzeczy już została wykorzystana np. przy H7 (a ten artykuł zasadniczo pisałem przed premierą tej gry). Co więcej Ubisoft na pewno będzie chciał jakoś wykorzystać zużyte środki finansowe. Tak jak przykładowo arty z DoCa były wykorzystane w MMX.
  1 lis - 10:31

  Alamar
  "ujrzymy w przyszłości... w innych grach Might & Magic"
  Z tym może być obecnie problem. :P
  1 lis - 10:58

  Obserwator
  Mała uwaga do artykułu pobojowisko. Ostani obrazek zachodzi na tekst.
  1 lis - 13:04

  Dark Dragon
  @Obserwator - u mnie nie zachodzi. Jakieś informacje by się przydały - przeglądarka, system, rozdzielczość.

  >>"ujrzymy w przyszłości... w innych grach Might & Magic"
  Z tym może być obecnie problem. :P

  Niekoniecznie. W najbliższym czasie czekają nas mobilki, w dalszej przyszłości inne gry (aczkolwiek już nie z serii Heroes i nie z RPG-ów MM w starym stylu)
  1 lis - 15:33

  Obserwator
  @Dark Dragon Jakimś cudem jest naprawione. Nie wiem z czego to wynika.
  1 lis - 16:24

  Hayven
  @Dark Dragon - tryb Hot-Seat nie był wprowadzony przypadkiem już wieki temu? Gdzieś w okolicach pojawienia się BS2, jeśli dobrze kojarzę (może nawet ciut później, ale jestem pewien, że w owym trybie grałem).
  1 lis - 18:05

  Dark Dragon
  @Hayven - chodziło mi bardziej, że ten tryb był dostępny z wszystkimi kartami dostępnymi w grze. Powinienem to bardziej sprecyzować, chociaż teraz to i tka nie ma znaczenia.
  1 lis - 18:43

  Kastore
  @Darkem - a co to zmienia?
  1 lis - 19:37

  Sobieski
  @Hayven

  Były 4 tryby treningowe:
  - rozgrywka z komputerem,
  - rozgrywka z żywym graczem,
  - rozgrywka ze znajomym,
  - rozgrywka na jednym komputerze.

  @Dark Dragon

  Z tego co pamiętam to Hot Seat w DoC-u polegał na tym, że składało się na swoim koncie z dostępnych na nim kart dwie karty i się grało na jednym kompie i na jednym koncie w dwie osoby. Po prostu oddawało się turę i myszkę. Jeśli nie miałeś jakiejś karty to nie mogłeś jej użyć. Chyba że chodziło Ci o to, że Hot Seat było w trybie Open, a nie tak jak Ciebie zrozumiałem, z się miało wszystkie karty w 4 kopiach.  Co do zamknięcia DoC-a.

  Grałem w DoC-a od 10.10.2013. Sam DoC działał od 13.09.2012 do 31.10.2016. Szybkie obliczenia w Excelu i dało mi to 1118 z 1510 dni co daje 74,04% życia gry. Zostawiłem w tej grze 3 lata życia. Właściwie nie grałem w żadną inną grę. W 2013 w wakacje zacząłem po raz pierwszy grać w kampanię Dzikich Hord. W ostatniej kampanii Zehira przeszedłem 1 misję i wtedy zacząłem grać w DoC-a. Do dzisiaj nie przeszedłem 3 pozostałych misji. Plusem wyłączenia DoC-a będzie zatem to, że będę mógł w końcu zrobić te 3 scenariusze. :)

  Oczywiście żal mi decyzji Ubisoftu. DoC działał 4 lata i 1 miesiąc i 18 dni. Ile działało Heroes Kingdoms i ile działa Heroes Online? Dłużej? Krócej? A teraz porównajmy zainteresowanie i poziom tych 3 gier. Nie mogę się wypowiadać za Heroes Kingdoms, bo za mało o nim wiem, ale DoC był lepszy od HO i cieszył się większym zainteresowaniem od HO, a co zrobił Ubisoft? Zamiast wyłączyć coś gorszego, czyli HO, to wyłączają coś lepszego, czyli DoC-a.

  Najbardziej żal mi tego, że straciłem całą swoja kolekcję kart, głównie premium, bo miałem ich bardzo dużo, głównie z BS1 i VR dzięki piekielnej Otchłani oraz HoN, GB i SoB dzięki turniejom szwajcarskim. Nie mogli zrobić tak że już nie można rozgrywać pojedynków w grze, ale można cały czas się do niej logować i podziwiać swoją kolekcję?
  A i jeszcze żałuję że nie zrobiłem wszystkich osiągnięć. Zostało mi tylko 1 polegające na wbiciu 250 poziomu a do końca roku zrobiłbym to spokojnie. 10 poziomów na miesiąc da się zrobić spokojnie grając przez niecałe 2 godzinki dziennie. Mogli wyłączyć grę w Sylwestra.

  Mam jeszcze pytanie do osób które znają się na internetach, czy wyłączenie serwerów spowodowało, że dane o kontach przepadły, czy Ubisoft ma gdzieś je zachomikowane i jakby chciał to mógłby włączyć serwery za 4 lata i po zalogowaniu miałbym konto z 229 poziomem, 10000 kart, 5000 dzikich kart i 400 kuponami?
  1 lis - 19:43

  Dark Dragon
  Dokładnie o to mi chodzi - miało się dostęp do każdej karty w 4 kopiach, łącznie z alternatywami itd. Wciąż mówimy o kliencie vip-owskim.
  1 lis - 19:53

  Sobieski
  A i jeszcze jedno. Mam żal że Ubisoft nie podał w bardziej dostępnym miejscu godziny wyłączenia serwerów. Dopiero po ich wyłączeniu dowiedziałem się, że była to godzina 10:00. Na forum Ubisoftu dowiedziałem się, że podali tę informację na stronie gry, ale strona gry już nie działała. Trochę poszukałem w necie i znalazłem:
  http://web.archive.org/web/20161030084855/https://www.duelofchampions.com/
  Dali informację w piątek o 7:11. Na niecałe 3 dni i 3 godziny przed wyłączeniem serwerów. Szkoda tylko, że w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi, zamiast na forum, faceboku, albo najlepiej w samej grze.

  Przez to nie sprawdziłem ostatniej karty w Piekielnej Otchłani, nie zrobiłem sobie screenów z gry, nie kupiłem 3 bohaterów z BS2 w Ołtarzu Życzeń, by zrobić 4 osiągnięcia (3 z wszystkimi bohaterami z poszczególnych frakcji i jedno ze wszystkimi kartami z BS2), nie wbiłem 230 poziomu (zostało mi 1 godz. i 50 min. grania) oraz nie zalogowałem się przez Steama, aby odhaczyło mi zrobione osiągnięcia, które zrobiłem od ostatniego logowania. Myślałem że wyłączą serwery 1 listopada o 1:00, czyli wtedy, kiedy skończyłby się 31 października w grze. Jak wprowadzali BS2 i HoN, to wyłączyli serwery o 4:00.
  1 lis - 19:55

  Sobieski
  @Dark Dragon

  Ja miałem na myśli klienta dostępnego dla plebsu, czyli dla takich ludzi jak ja.
  1 lis - 20:04

  Sobieski
  Jeszcze jedno. Dark Dragon, czy w artykule "Pobojowisko", w rozdziale "Niewydany dodatek", druga grafika to nie jest alternatywna Sveltana? jak wypakowałem wszystkie grafiki z gry za pomocą programu "Zenity's Modding Tool" to była tam właśnie ta grafika i jeszcze alternatywny Hikyu z GB. A przynajmniej założyłem tak, bo w plikach localization .bof jest informacja że są alternatywne wersje Sveltany i Hikyu z GB, ale nigdy nie zostały dopuszczone do sprzedaży.
  1 lis - 21:10

  Dark Dragon
  Tak, to Sveltana. Hikyu występował w dwóch wersjach w oryginale, była jakaś trzecia wersja o której zapomniałem?
  1 lis - 21:33

  Acid Dragon
  @Sobieski - odpowiadając na Twoje wcześniejsze pytanie - istnieje spore prawdopodobieństwo, że te dane nie zostały usunięte i teoretycznie dałoby się je jeszcze wykorzystać. W praktyce jednak istnieje też spore prawdopodobieństwo, że serwery nie zostaną już nigdy uruchomione, a jeśli nawet w przyszłości byłaby jeszcze jakakolwiek wersja DoC, to wszyscy gracze zaczynaliby z powrotem od zera, aby każdy miał równe szanse.

  Wg mnie powinieneś też wyciągnąć z tego pewną naukę. Wszystko co wirtualne jest bardzo nietrwałe. Każda gra kiedyś będzie zamknięta, każda kolekcja przepadnie, a każda wyekspiona postać to tylko zbiór bajtów na jakimś serwerze. Przedmioty "fizyczne" (jak chociażby rzeczywiste karty, figurki czy inne kolekcje) też nie mają większego zastosowania, ale przynajmniej mamy większą pewność, że naszą kolekcję będziemy mogli podziwiać nie przez 4 lata, ale nawet przez 40 lub więcej lat. Dlatego wg mnie gry powinny służyć tylko do "bieżącej" rozrywki (zwłaszcza te "online", zależne od zewnętrznych serwerów), a kolekcjonować lepiej jednak coś w realu.
  1 lis - 22:01

  Sobieski
  @Dark Dragon
  Nie pamiętam aby alternatywna wersja Hikyu z GB była kiedykolwiek dopuszczona do sprzedaży.

  @Acid Dragon
  Nie mam im za złe, że wyłączyli serwery. W końcu każdy się tego spodziewał. Ja sam też chociaż myślałem że gra jeszcze trochę pociągnie. Nie zdziwiłbym się jeśli w DoC-u był większy ruch niż w HO. Mam im za złe, że nie podali dokładnej godziny w jakimś widocznym miejscu, a nie na zadupiu na końcu internetu.
  1 lis - 22:53

  Acid Dragon
  Tu się zgadzam. Sam w ogóle miałem nadzieję, że 31 października jeszcze będzie można ostatni dzień zagrać. A tak zostają już tylko wspomnienia ;). W sumie pewnie niewiele by trzeba było, aby pozostawić możliwość gry offline, chociażby same kampanie / pojedynki z AI. Ale komuś w BlueByte musiałoby się chcieć.
  1 lis - 23:03

  Mirr Skulblodh
  Gangrena ciągnie się coraz wyżej po opowieści o Mocy i Magii.. Jakie innowacje mogą czekać tę serię, jeśli odpadną jej (ubisoftowe) nogi?
  1 lis - 23:10

  Kastore
  Fani? Zresztą większość innowacji, jakie wprowadzał Ubisoft było, co najmniej nietrafione, co raczej każdy widzi. :P
  3 lis - 22:02

  Orlando Boom!
  Trochę spóźniony, ale mimo wszystko: {*}
  Spoczywaj w pokoju :(
  7 lis - 16:34

  Mirr Skulblodh
  Która kolejna odnoga M&M skończy jeszcze w tym roku jako smętne trupiszcze?
  Czas rozpisać zakłady?
  7 lis - 16:40

  Górski Krasnolud
  Heroes Online xD
  Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
  JB
  Warmonger - 12 lip - 12:58
  dextereczek - 6 lip - 16:19
  Darkem - 25 cze - 22:48
  avatar - 23 cze - 21:20
  Zu - 20 cze - 13:13
  Akad - 20 cze - 12:28
  Yaaqob - 19 cze - 10:46
  Szaman - 18 cze - 18:50
  adamnavel - 18 cze - 13:55
  anonim1233 - 17 cze - 20:20
  Kastore - 14 cze - 01:40
  Szaman - 30 maj - 20:22
  Warmonger - 30 maj - 09:12
  Orzie - 29 maj - 11:38
  Dydzio - 27 maj - 20:07
  Hayven - 26 maj - 00:09
  Evenis - 24 maj - 20:09
  dziaduq - 22 maj - 16:18
  CRW - 16 maj - 10:21
  edeksumo - 9 maj - 13:33
  FirePaladin - 6 maj - 17:41
  Szaman - 1 maj - 15:22
  dragoo2_2 - 28 kwi - 20:21
  Akad - 27 kwi - 22:46
  Kodzo19 - 22 kwi - 16:11
  Górski Krasnolud - 21 kwi - 18:03
  Andruids - 19 kwi - 02:14
  Pointer - 18 kwi - 23:40
  © 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
  Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
  Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt