Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Choć mogłoby się wydawać, że Heroes of Might and Magic V umarło śmiercią naturalną, ostatnie wydarzenia na to raczej nie wskazują. Mimo pewnego okresu zastoju, możemy śledzić powstawanie kilku ciekawych modyfikacji.

Jedną z nich jest projekt sylana, autora m.in. Cytadeli, pod tytułem Skull of Shadows (po polsku Czaszka Cieni). (A w wolnym przekładzie - Cienisty Czerep)
Rozszerzy on oryginalną fabułę i docelowo zastąpi wszystkie oryginalne miasta zupełnie nowymi (lub tymi nieco już znanymi) frakcjami. Modyfikacja rozwija się sprawnie, możliwe że niedługo doczekamy się jej premiery.

Gorącym tematem ostatnich dni jest jednak inna modyfikacja, a mianowicie ogłoszony 3 maja tego roku przez magnomagusa, autora m.in. modyfikacji Role Playing Edition, projekt Might and Magic Heroes 5.5.
Ma ona kontynuować dzieło nieoficjalnie upadłej na początku tego roku (choć doprowadzanej wciąż do wersji 3.2 przez Quantomasa) modyfikacji Eternal Essence,
a także poszerzać ją o nowe (zupełnie lub częściowo) elementy.

Zagramy nowymi bohaterami, odwiedzimy nowe obiekty, stoczymy epickie starcia na wielkich polach bitwy. Integralnym elementem moda jest Zaawansowany Generator Map Losowych, który na podstawie licznych szablonów będzie generował bogate i urozmaicone mapy wszelkich rozmiarów dla różnych ilości graczy, zarówno do gry z żywym przeciwnikiem, jak i przeciwko sztucznej inteligencji. Co więcej, pozbawiony jest wielu błędów klasycznego generatora. Wedle tego, co twierdzi autor, kod generatora został (bądź też zostanie) wzbogacony o ponad 30.000 linijek!

POBIERZ WERSJĘ BETA MODA JUŻ TERAZ!


W razie pojawienia się błędu, który powoduje zmienianie się kolejności jednostek na pasku inicjatywy podczas potyczki bez żadnego powodu, podmień pliki .exe w folderze bin na te. Poza tym, warto przeczytać instrukcję przed zagraniem.
Hayven
Wasze komentarze (22)
26 maj - 17:16

Bychu
Jak życie Hajek? Co słychać? Fajny news.
26 maj - 17:39

Warmonger
Ten nowy "zaawansowany" generator map losowych nadal wygląda blado w porównaniu do generatora H3 :P
Mimo to jestem zaskoczony, że H5 nadal żyje.
26 maj - 17:44

Kammer
Cienisty Czerep mnie zbytnio nie interesuje. Nowe miasta, owszem, są odświeżające i ważne, ale i tak bym wolał, by one były dodawane, a nie zamieniały stare.

Z kolei na Might and Magic Heroes 5.5 (tylko mnie razi szyk przestawny?) patrzę z dość dużą dozą optymizmu i oczekiwania. Pamiętajmy, co dokonał WoG, który bywa nazywany Heroes 3.5. A co z niego wynikło? ERA i VCMI. Czyli to, co najlepsze dla moddingu.

Osobiście mam ogromną nadzieję, że HV dumnie będzie bronić swego miejsca drugiej najlepszej gry HoM&M po Trójce.
26 maj - 17:52

Nicolai
VCMI, najlepsze dla moddingu. Kammer heheszek.
26 maj - 17:59

Kammer
A taki zbitek liter jak "ERA" widziałeś przed tym stwierdzeniem?
26 maj - 19:14

Viking
A jak wygląda stabilność wersji beta H5.5?
Da się w to w miarę bezproblemowo zagrać?
26 maj - 19:31

mrgolec
Jest jeszcze Chaos Theory, czemu go nie uwzględniłeś ?
26 maj - 19:47

Wolfheart
O Cienistym Czerepie wiem już od dawna i na Tawernie ingeruję już w jego powstawanie.
26 maj - 20:01

Aayren
Podbijam pytanie Vikinga - jak stabilność 5.5? Jak z łatwością i szybkością instalacji?
26 maj - 20:35

Degraf
Białe miasto jest zbyt białe; podobnie jak zielone. Najlepiej wygląda miasto bagienne/dżunglowe. Puszcza zbyt pstrokata.
26 maj - 22:22

Kurek
Ehhh... marzy mi się, ażeby heroes vii był tak modowalny... wiem, że to niemożliwe... ale wciąż śnię
27 maj - 03:06

Nicolai
@Kammer: Podejrzewam, że usłyszałem o ERA przed Tobą, a teraz przestań pisać jakie te kodowanie fajne jest tylko zabierz się za robienie Vori.
27 maj - 07:50

Yogoort
@KUREK własnie jest szansa, otóż po pierwsze H7 będzie na Unreal Engine który jest na "rynku" już od 2007 roku więc moim zdaniem ludzie zajmujący się tematem sa oblatani już bardzo dobrze w tym silniku i mody mogą płynąć jak wpadnie ta gra w ręce zręcznego kodera. Po drugie już w 2014 we wczesnej fazie informacji w ramach blogu H7 devsi potwierdzili wsparcie dla modów (na czym ono będzie polegać ? nie wiem). Inna sprawa, że już po tej prezentacji wersji alpha (spotkanie z fanami) ludzie potwierdzili, że edytor w H7 jest mega przyjazny dla użytkownika także jest szansa. Liczę ogromnie na moderów bo tylko w nich upatruję poukładania we właściwy sposób klocków którzy devsi stworzyli a dziwnie poskładali (np rozwój i skille bohaterów).

Co do tych modów do H5 to macie jakieś linki do tych projektów poza heroes community ?
27 maj - 16:28

Lux
Co do tych zapewnień odnośnie wsparcia dla modów i przyjazności edytora map, to takie same słowa padły odnośnie H6 w fazie produkcji, tak więc jeszcze nic nie wiadomo. :D
27 maj - 19:48

Kurek
Oby miał pan rację, panie jogurciku!
27 maj - 22:29

Wolfheart
@KUREK: A w czym niby niemiałbym nie mieć racji?
27 maj - 22:35

Orlando Boom!
A ja jeszcze dzikich hord nie skończyłem... Muszę się kiedyś zebrać i skończyć tą kampanię.
28 maj - 00:08

Kurek
@HeretykJogurt
NIe do ciebie, do Yogoorta
28 maj - 01:48

Acid Dragon
Grota to chyba jedyne miejsce, w którym zwracając się do kogoś per "jogurciku" trzeba być bardziej precyzyjnym ;P.
28 maj - 20:10

Hayven
>>A jak wygląda stabilność wersji beta H5.5?
Da się w to w miarę bezproblemowo zagrać?

>>Podbijam pytanie Vikinga - jak stabilność 5.5? Jak z łatwością i szybkością instalacji?

Instalacja trwa kilkanaście sekund, wystarczy podać lokalizację folderu z grą. Przy instalacji w tym folderze pojawia się plik deinstalatora, więc modyfikację odinstalować równie łatwo - i jeszcze szybciej.

Z uwagi na sporo aktywnych skryptów, gra może wymagać nieco lepszego procesora i pamięci RAM niż bez modyfikacji. Uruchamiamy z pliku MMH5.5.exe, chyba że ktoś ma system 64-bit i pamięć większą niż 3 GB, to wtedy przez MMH5.5 (64bit).exe

Jeśli chodzi o stabilność, to jest taka jak w oryginale - choć mogą się w pewnych przypadkach zdarzyć zwiechy, ale gra się przyjemnie. Balans jest w dużej mierze zrobiony, opiera się na tym z RPE, tyle że jeszcze go udoskonala. Chodzi o to, żeby równie dobrze grało się magiem jak wojem, zarówno na małych czy dużych mapach i przeciwko komputerowi czy żywemu przeciwnikowi. Dzięki poprawionej AI Quantomasa ruchy komputera trwają raczej krótko. W paczce jest 36 map już wygenerowanych przez ARMG (jakby ktoś bał się tym bawić). Jest też specjalny skrypt do odpalenia przez konsolę, który pozwala grać w trybie "Króla wzgórza", wystarczy wpisać @H55_ChallengeMe(x); gdzie "x" to numer gracza, który ma być "królem wzgórza".

>>(tylko mnie razi szyk przestawny?)

Właśnie o to chodzi, bo wszystkie projekty Heroes of Might and Magic 5.5 poupadały, więc według magnomagusa zmiana nazwy może przynieść trochę szczęścia.

>>Jest jeszcze Chaos Theory

Od czasu kiedy ostatnio była o nim informacja w Kwasowej Grocie, wiele się nie zmieniło.

>>Białe miasto jest zbyt białe; podobnie jak zielone. Najlepiej wygląda miasto bagienne/dżunglowe. Puszcza zbyt pstrokata.

Jeśli uważasz, że kolorystyka jest zbyt monotonna, napisz o tym sylanowi w temacie na Tawernie. Co do Puszczy, to jednostki są teraz już nowe, więc może i wygląd ekranu miasta się zmieni.

>>Cienisty Czerep mnie zbytnio nie interesuje. Nowe miasta, owszem, są odświeżające i ważne, ale i tak bym wolał, by one były dodawane, a nie zamieniały stare.

Jednostki ze starych miast zostaną - jako neutralne. Nowe miasta da się dodawać tylko bazując na mechanice starych i nie mogą one wtedy być losowe. Żeby dodać nowe miasto z nową mechaniką, które będzie można losować na dowolnej mapie, to trzeba by było chyba zmodyfikować kod gry. Chociaż...
28 maj - 22:32

Kammer
>>Właśnie o to chodzi, bo wszystkie projekty Heroes of Might and Magic 5.5 poupadały,

Nie jestem do tego przekonany. Wolałbym grubą kreskę, która oddzieliłaby to, co dobre (HV) od tego, co złe (HVI i, nie daj... Wielki Patronie Moddingu, kimkolwiek jesteś, HVII).

>>Chociaż...
Liczę na Was. Pokażcie, że HV wcale nie jest aż tak beznadziejne, jak to niektórzy twierdzą. ^L^
3 cze - 16:23

Viking
Dzięki Hayvenie!
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Nicolai - 17 kwi - 20:56
Szaman - 17 kwi - 20:01
Trolldaeron - 16 kwi - 18:45
Andruids - 16 kwi - 01:45
Tarnoob - 13 kwi - 02:27
Tarnoob - 11 kwi - 00:39
Nezerith - 6 kwi - 09:58
Hayven - 5 kwi - 23:09
Major Disaster - 3 kwi - 23:14
Dydzio - 2 kwi - 18:04
Bajan - 2 kwi - 13:41
Andruids - 31 mar - 14:56
avatar - 28 mar - 20:57
mastercook - 27 mar - 22:50
Fandor - 27 mar - 12:13
Sobieski - 26 mar - 23:08
Jacob - 24 mar - 17:09
Bezimienny111 - 13 mar - 09:28
Andruids - 13 mar - 02:28
Kastore - 7 mar - 20:44
Alexei Griffin - 4 mar - 19:00
ShEv441 - 2 mar - 10:44
macowiec - 1 mar - 23:44
Kastore - 29 lut - 21:48
Godzilla - 29 lut - 17:46
Warmonger - 23 lut - 13:38
Pointer - 21 lut - 20:32
Dru - 21 lut - 12:31
Latarnik - 19 lut - 16:34
LordExegol - 6 lut - 13:40
© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt