Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszałyWitaj nieznajomy.
FacebookRSS
Heroes 7, Heroes 7, a o początkach serii już nikt nie pamięta. A wszak warto spojrzeć wstecz na całą historię sagi, zanim zaczniemy wykrzykiwać jakie elementy absolutnie "muszą" się znaleźć w grze HoMM.
Wszystko zaczęło się od małej produkcji pt.:
"Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest",
w której obecne były ledwie 4 frakcje i tylko 28 jednostek - a jej grywalność była niesamowita.

Dziś po wielu miesiącach (ekhm) wytężonej pracy pod dowództwem Qui, otwieramy w Grocie nowe komnaty poświęcone właśnie Heroes I. Znajdziecie tu unikalne i autorskie materiały. Szczególnie polecam opisy jednostek, humorystyczną historię kampanii opowiedzianą oczami bohaterów oraz dział Ciekawostki.

And for our foreign visitors - go ahead! The H1 section is also available in English.


Acid Dragon
Wasze komentarze (43)
21 sie - 08:22
Mad Hatter
Ja pamiętam o swojej Ulubionej Heroese 1, szczególnie uwielbiam za jego prostotę.
Jednak wymagania dzisiejszych graczy przekreśla ją bo wszyscy chcą mieć dużo i w ładnej oprawie graficznej więc tylko stare wygi (i mam nadzieje że znajdą się młodsi) będą takimi sprawami się zachwycać.
21 sie - 10:22

Drwal
Świetna robota, przez moment powróciłem do dzieciństwa. Również bardzo cenie te część, mam do niej ogromny sentyment. O modach nie słyszałem, więc bardzo mnie to zainteresowało. Mam nadzieję, że i dwie kolejne części kiedyś znajdą swoje miejsce w Grocie.
21 sie - 10:23

Drwal
Btw. można już w spisie zalinkować nowy dział zamiast odnośnika do Jaskini. :)
21 sie - 10:30
Mad Hatter
W niektórych miejscach jest jednak nieczytelne z powodu jasnej koloru czcionki na jasnym tle jak to ma miejsce w Morale.

Jeśli chodzi o gatki bohaterów nad kampanią to niestety nie przypadło mi do gustu.
21 sie - 10:43

Hayven
Wersja angielska lepsza :P
21 sie - 11:15

Drwal
Jest też parę literówek. Na przykład w opisach jednostek:
U pikinierów: swoich łuczników, czy cośtam. (wiem, że pisane jest to językiem potocznym, ale według mnie ostatnie słowo powinno być pisane oddzielnie).
Jak czytałem całość było jeszcze kilka, ale teraz na złość nie mogę znaleźć.

Opis wilka zajebisty. :D
21 sie - 11:18

Tuptuś
Ten niezapomniany numer CD-Action z zapowiedzią gry Settlers 4 na okładce i pierwszą częścią Herosów na płycie :) ! Sentyment do tej części zawsze będzie ogromny, ale jak tu nie kochać tej ręcznie rysowanej , baśniowej grafiki. Tego klimatu. Tego ducha Herosów przejawiającego się w każdym elemencie gry. Gra Legenda, zatem powstanie grotowej komnaty na jej temat jest bardzo miłą niespodzianką :)
21 sie - 11:52
Mad Hatter
@Tuptuś
O tej komnacie wszyscy wiedzieli tylko dopiero dzisiaj postanowili się oficjalnie przyznać, treść była mi znana z co najmniej od miesiąca.
21 sie - 12:08

Tuptuś
@Mad Hatter
Musiała mi umknąć ta informacja :) Pewnie przeoczyłem jakąś wypowiedź, ale dzięki temu radość była większa ;)
21 sie - 12:17
Mad Hatter
@Tuptuś
Zastanawiam się nad zrobieniem remake, w sensie tylko jednostki by przeszły z czarami i artefaktami a grafikę/kod/interfejs sam zrobił i nazwał "Legens Retrurn"
21 sie - 12:26

Hayven
Kiedyś ktoś odkrył tę komnatę i zamieścił na forum. Pamiętam, że przeglądałem ją śmiejąc się do rozpuku już jakieś pół roku temu.
21 sie - 12:54

Xelacient
Zabawne, wczoraj naszła mnie ochota na HoMM 1, teraz znowu sobie zagrałem, a tu komnata się pojawiła. ;)
21 sie - 13:11

Andruids
Nie mogę się zdecydować która wersja lepsza. Kilka gier słownych i żartów powstało zdecydowanie pod Angielszczyznę, ale całość brzmi wyjątkowo zgrabnie i w naszej ojczystej mowie.

I dopiero dziś zauważyłem jedną, niepowtarzalną jednostkę trębacza. Była tam cały czas, na murach w menu. Powiedzcie mi, że nie jestem sam.
21 sie - 13:15

Hayven
Zauważyłem ją wcześniej :P W H5 też masz trębacza, ukrytego jako giermka.
21 sie - 13:36

Hubertus
Opisy kampanii działają w bardzo tajemniczy sposób. :P
21 sie - 13:59

Kastore
Nowa komnata działa w tajemniczy sposób. :P

Jedyne do czego się przyczepię, to komentarze bohaterów. Ni to parodia, ni to śmieszne, ni ciekawe. Ale cała reszta - Meisterstück.
21 sie - 14:51

Hayven
Są śmieszne po angielsku :P
21 sie - 15:31

Kastore
>>>Są śmieszne po angielsku

Ekhm... nope. Ale po prawdzie racja, że w wersji angielskiej ma to nieco więcej sensu.
21 sie - 16:20

Morglin
Za wyciek odpowiadam ja, więc pozostaje mi jeszcze raz przeprosić wszystkich tych, którym zepsułem niespodziankę.

Nie zgodzę się, że komentarze bohaterów nie są śmieszne. Najbardziej mnie chyba rozbawił Mickey the Minotaur. :D Ogólnie, to polecam przejrzenie komnaty nawet tym, których H1 nie interesuje, można się pośmiać z typowego łasicowego humoru.

Brakuję mi za to informacji o H1 na GBC i chińskiej konwersji na podróbki NES-a (M&M Heroes). Cokolwiek, chociażby wzmiankę w ciekawostkach, że coś takiego istnieje.
21 sie - 16:25

Morglin
A, i podczas przeglądania komnaty polecam najeżdżać na każdy obrazek myszką
21 sie - 18:08

Kurek
Uwielbiam Acidcave :D
21 sie - 19:18

bRyland
Link "umiejętności" w bohaterach nie działa :)
Ale komnata bombastyczna!
Czekam z niecierpliwością na analogiczną dla H2 ;)
21 sie - 19:19

bRyland
Edit:
Artefakty i Armia też nie działają... :)
21 sie - 19:34

Acid Dragon
Naprawione, dzięki.
21 sie - 23:06

Qui
Dla jednych śmieszne, dla innych nie, cóż, humor działa w tajemniczy sposób. Aczkolwiek w rzeczy samej przekład szedł eng->pl. I jest kilka różnic z okazji nieprzetłumaczalnych żartów słownych.
21 sie - 23:45

Alistair
Prośba - na stronie z porównaniem zamków poprawcie "półtorej przychodu", na "półtora przychodu". Ten przychód, a nie ta przychód. Znam parę osób, które mówią "półtorej miesiąca" i wybaczcie, ale brzmi to mocno prostacko.
21 sie - 23:48

Acid Dragon
W istocie - nie udało się zachować niektórych odniesień, np. do Southparka i Gry o Tron (bonus za ich wypatrzenie w wersji angielskiej ;). W niektórych miejscach udało się zamienić nieprzetłumaczalny zwrot angielski na nieprzetłumaczalny zwrot polski (np. "I spy with my little eye" na "w stepie szerokim..."), ale straty podczas tłumaczenia były nieuniknione. Więc jak w przypadku wszystkich tłumaczeń - najlepiej czytać wersję oryginalną, w tym przypadku - angielską. A że nieśmieszne? Cóż... pewnie i różne są poczucia humoru. Niektórzy np. kompletnie nic śmiesznego nie widzą w humorze Monty Pythona.
22 sie - 22:48

Felek
"Czy to znaczy, że będziecie mieć sporo oddziałów chłopów?" :-D
22 sie - 22:50

Degraf
A jak H2 miało odrzucone jednostki (żaby) to czy w H1 coś nie przeszło? Lub został jakiś syf w plikach?
22 sie - 23:08

Morglin
Ja widziałem kiedyś skriny z Alfy H1, różniło się lekko interfejsem. I chyba w Alfie Katapulta nie strzelała automatycznie, był od tego osobny przycisk. (nie jestem pewien, musi ktoś zweryfikować) Jednostek żadnych nie kojarzę.
23 sie - 11:00

Tarnoob
Bardzo udana strona - gratulacje. Opisy są rzeczowe, ciekawe, zabawne i dwujęzyczne, zupełnie inaczej niż na dotychczasowych stronach o Heroes I w Internecie. Mam tylko gdzieniegdzie wątpliwości do pisowni. Nie powinno być 'who[b]m[/b] to live behind' i 'build[b]ing[/b] order'?
23 sie - 11:50

Tarnoob
Sorka za spamowanie, ale nie da się edytować komentarzy. Kolejność linków w dziale "bohaterowie" jest inna niż kolejność sekcji, do których odsyłają.
23 sie - 12:31

Drwal
Warto też dodać recenzje Heroes I z zerowego numeru magazynu mocy i magii. :)
23 sie - 14:35

gryfheroes6
z tego humoru wynika, że każda jednostka w Heroes 1, prawie każda, była słaba, nieopłacalna i mało skuteczna w walce. Ale jak by nie poatrzeć na to cała praca ciekawie wyszła
23 sie - 20:07

Tarnoob
Brakuje mi też trochę komentarza fabularnego. Chodzi o wyprzedzenie najczęściej zadawanych pytań - np. to, że postaci Kastore'a, Crag Hacka, itd. są wzięte z MM3, ale to inne postaci, z których część potem się pojawia aż do Heroes IV. Przyda się też odnośnik do Sagi Enroth. Może jeszcze jakieś informacje o wydaniu - reklamy i recenzje z epoki, coś jak niedawna "restauracja w Erathii".
23 sie - 21:05

Tarnoob
No i jeszcze mały szczegół - na stronie o modach i narzędziach przecież może być wzmianka o ResEdir2 albo podobnych programach, które były znane i używane od lat.
24 sie - 00:21

Acid Dragon
Odnośnie reklam, czy czegoś "z epoki", to wystarczy poszukać trochę głębiej w komnacie ;). A odnośnie fabuły - no cóż. W zasadzie w dziale została zawarta cała fabuła, jaka znajduje się w grze - wszystkie opisy i epilogi scenariuszów, wszystkie sceny fabularne i wyjaśnienie o co chodzi w kampanii. W Gildii Mrocznych Tajemnic zostały zawarte dodatkowe materiały - listy Morglina oraz napisana na ich podstawie część Sagi Enroth. Cokolwiek więcej wychodziłoby już do innych gier.
24 sie - 00:40

Tarnoob
Fakt, już znalazłem. :) Mimo to brakuje np. paru ciekawych informacji - kto nad tym pracował (bo w Credits są nazwiska, ale mało o nich), jaki był łączny nakład, ile z tego powstało kodu i grafik, gdzie to potem było wydane, jak recenzowane, jakie to przyniosło zyski NWC i jak wpłynęło na firmę. Jest też mało o muzyce, a ona w H1 i H2 przyprawiała o ból głowy różnymi wersjami.

Co do fabuły - niektóre postaci są całkiem ważne albo łatwo je z nimi pomylić; zwłaszcza Lord Kilburn, Lord Haart, Maximus, Yog, Crag Hack, Gem, Luna, Agar, Falagar, Kastore i Sandro. Wzmianki o ich roli w fabule są - w opisie kampanii, ale są niepełne, niejasne i nie każdy je zrozumie, zwłaszcza laik. Odniesienia typu "por. H2/3" albo "por. MM6/7" nie są wchodzeniem na grunt innych gier, tylko ważnym elementem opisu; coś jak przypisy lub bibliografia. Skoro opisujemy tę grę po 19 latach, z dzisiejszej perspektywy, nie stroniąc od South Parku albo fanowskich modyfikacji lata później - to chyba warto wspomnieć o późniejszych grach MM. To jednak fanowskie opracowanie, a nie premierowa instrukcja. BTW o wydaniach i instrukcjach do nich też nie zaszkodzi wspomnieć.
24 sie - 00:43

Tarnoob
Dział o czarach jest też dość dziwnie przesunięty daleko, aż za kampanie. Chyba utarł się dobry moim zdaniem zwyczaj opisywania najpierw elementów gry, a potem konkretnych map, na których ona się toczy. Nie ma też informacji, na którą wielu by zwróciło uwagę - właśnie o edytorze map i o tym, że do H1 powstało sporo cudeniek, np. od Ururama Tururama.
24 sie - 02:03

Acid Dragon
Odnośnie informacji o autorach to już zdecydowanie nie element gry. Poza tym powodzenia w znalezieniu informacji odnośnie zysków, czy jak wpłynęło to na firmę ;). Odnośnie bohaterów - ciągle uważam, że nawet jeśli takiego Crag Hacka można z kimś pomylić (bo trochę Cragów Hacków już było), to ciągle żadne odniesienia z innych gier raczej nie mają tu miejsca... no... może poza ukrytymi komnatami ;). Takie rozważania można zawrzeć w wiecznie niedokończonym Kompendium (gdzie zresztą są :P), czy w RAQ lub też jakimś innym zbiorczym opracowaniu. Ale nie wyobrażam sobie, żeby przy okazji każdego działu o Heroes jednocześnie za każdym razem mówić gdzie jeszcze występowały tamtejsze postacie.
Zaś co do edytora map - nie za bardzo sobie wyobrażam jakikolwiek dział o edytorze map :P. Nigdy takiego nie widziałem odnośnie jakiejkolwiek części Heroes na żadnym portalu. Być może dobrym pomysłem byłoby linkowanie do jakiegoś zbioru map w którymś miejscu i to akurat chyba da się zrobić, jak tylko w Jaskini wykończona zostanie nowa Krypta.
24 sie - 10:32

Dark Dragon
Osobiście brakowało mi tylko informacji o pierwszej części Heroesów na GBC.
27 sie - 11:08

Matheo
Komnata cudna! Czekam na więcej takich zakamarków!!
29 sie - 14:10

Kaazam
A tak sobie myślałem, czy aby nie pograć sobie w HoMM I :D
Nius archiwalny - możliwość komentowania została wyłączona.
JB
Kastore - 26 maj - 00:51
King Majesty - 25 maj - 19:33
Kastore - 25 maj - 15:30
Yaaqob - 24 maj - 11:51
King Majesty - 23 maj - 19:56
King Majesty - 23 maj - 15:32
King Majesty - 21 maj - 20:49
Ursus - 21 maj - 12:30
Andruids - 20 maj - 21:01
Warmonger - 20 maj - 18:55
Pointer - 20 maj - 17:19
King Majesty - 20 maj - 11:29
LuckyClover - 19 maj - 08:41
avatar - 17 maj - 18:32
Serd - 10 maj - 19:30
Kertra - 6 maj - 13:00
Krzesiwo - 4 maj - 11:26
Jebarkas - 25 kwi - 23:15
Majster - 20 kwi - 17:45
RustDragon - 16 kwi - 11:57
Kastore - 12 kwi - 16:26
Blaza - 11 kwi - 19:40
Yaaqob - 8 kwi - 10:07
Bajan - 2 kwi - 20:36
Kastore - 31 mar - 03:21
Kastore - 30 mar - 22:58
© 2003-22 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Grafika smoka z logo strony autorstwa Silvii Fusetti.
Polityka prywatności i cookies. Redakcja, kontakt